Ağustos 15, 2022

PHILOKTETES

Herkül ateşler içinde kendi ölümünü beklerken çevresindeki tüm dostlarına kendisini öldürüp acılarına son vermeleri için yalvarır. Philoktetes dostunun yalvarmalarına daha fazla dayanamaz ve ölüm ateşine odunlar atar. Herkül ölmeden önce Philoktetes'in kaderini değiştirecek ok ve yayını dostuna verir.

PHILOKTETES

Troya Savaşı'na dostunun kendine emanet ettiği ok ve yayını da alarak yola çıktığında kahramanımız Philoktetes'i bir yılan sokar. Yaranın durumu gün geçtikçe kötüleşmekte, kahramanımız ateşler içinde yanmaktadır. Mürettebat durumu değerlendirip Philoktetes'i ıssız bir adada bırakmaya karar verir. 10 yıl boyunca adada tek başına ölüme terk edilen Philoktetes acıları ve kafasında "Dostluk nedir?" sorgusu ile yaşar.

PHILOKTETES

Bu sırada savaş devam etmekte, Yunanlılar ise bir türlü şehre sahip olamaz. Son çare kahinlere başvururlar. Kahinler:" Savaşı kazanmak için tek Philoktetes'in okunun meydanda atılmasıdır" der. Philoktetes ise dostu Herkül’ün yansıması ile karşısına çıktığı zaman savaşa katılmaya ikna olur. Troya Savaşı'nda Paris'i vuran Philoktetes savaşın kaderini değiştirmeyi başardı.

PHILOKTETES

Savaşın kaderini değiştirdi değiştirmesine de DOSTLUK neydi? Nerede kalmıştı?

 

 

 

Kaynak: mitologoscom

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun