Ağustos 11, 2022

ODİN’İN TAHTINA OTURABİLEN TEK KİŞİ: FRİGG

Aşk, bereket, annelik ve evlilik tanrıçası olan Frigg, (Eski Almanca) Frjija, Frea ve Frige olarak da bilinir. Yaratıcı tanrı Odin’in karısı, Thor, Tyr, Baldr, Hödur, Bragi ve Hermedhr’un annesidir.

En önemli tanrıça ve Asgard’ın kraliçesidir. Adalet ve evliliğin koruyucusu olan tanrıça, Odin’in tahtı Hlidskjalf’a oturabilen tek kişidir.

ODİN’İN TAHTINA OTURABİLEN TEK KİŞİ: FRİGG

Frigg’in yoldaşı şifacılık yeteneği ile ünlü Eir’dir. Koruyucu tanrıça Hlin ve bereket tanrıçası Gna hizmetkarlarıdır. Ayrıca Fulla, Frigg’in habercisidir.

Fulla, Hlin, Gna, Lofn, Vjofn, Syn, Gefjon, Eira, Vara ve Vor adlı hizmetçileriyle birlikte deniz konağı Fensalir’de oturur. Şahin ve atmaca tüylerinden yapılmış bir kıyafet giyer.

ODİN’İN TAHTINA OTURABİLEN TEK KİŞİ: FRİGG

Anglosakson mitolojisinde Frigg’in karşılığı Frige’dir. Romalıların Venüs günü gibi Almanca ve İngilizce Friday (Cuma) gününe adını verir.

Orion’un Kemeri olarak bilinen yıldızlar, İskandinavya’da Friggarock adıyla anılır. Frigg’in örekesi* olduğuna inanılır.

*Eğrilmekte olan yün, keten gibi şeylerin tutturulduğu ucu çatal değnek

ODİN’İN TAHTINA OTURABİLEN TEK KİŞİ: FRİGG

Vandallar ve Yerleşikler arasında çıkan savaşta Odin ve Frigg, fikir ayrılığına düşer ve farklı tarafları destekler. Kendi taraflarına uzun saçlarını yüzlerine sakal yaptıran Frigg, onlardan Vandalların kampına gitmelerini ister.

Odin sabah karşısında gördüğü sakallı adamlara şaşırır. Onların zaferini onaylar ve onlara uzun sakallılar anlamına gelen Langobardlar (Lombardlar) adını verir.

ODİN’İN TAHTINA OTURABİLEN TEK KİŞİ: FRİGG

Birçok sevgilisi olan Aesirli Frejyaile karıştırılsa da Frigg, Odin’e sadıktır. Germen folklorunda Frau Fricke ve Frau Holle karakterlerine öncülük ettiğine inanılır.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun