Ağustos 10, 2022

KURBANLARI YUTAN TANRI: AGNİ

Hint mitolojisi ve Hindu inanışında en eski ve en kutsal unsurlardan biri olan Agni, ateşin tanrılaştırılmış sembollerinden biridir. Alev saçlı, sivri çeneli, altın dişli, 2 başlı ve 4 elli olarak tasvir edilir.

Kurban ateşinin kişileştirilmiş hali olan Agni’nin sonsuza kadar genç kaldığına, cennete güneş, havada parlaklık ve yerde ateş olmak üzere üç biçimde bulunduğuna inanılır. Agni, kurban ve tapınmanın temel öğesidir.

KURBANLARI YUTAN TANRI: AGNİ

İlahilerde Agni’nin sunakları yalayıp yutan dilinden bahsedilir. Agni’nin 7 dili vardır. Her bir dil, kurban yağını yalayan bir dilim alevdir. Alev kafası ve iki başlı olmasıyla Agni, her iki yöne bakabilir. Agni’nin parlak, kırmızı ve siyah atların çektiği bir arabası vardır. Bu arabayla tanrıları kurban törenine getirir. Bu araba dışında Agni’nin ara sıra bindiği bir koçu vardır.

KURBANLARI YUTAN TANRI: AGNİ

Agni çeşitli karakterlerde görülür. Bazen tanrıların habercisi, göçebe bir savaşçı olarak tasvir edilen Agni, insanlar ve tanrılar arasında arabuluculuk yaptığına inanılır. Evlerin, güneydoğudaki Purakyotis bölgesinin koruyucusu olarak da bilinir.

KURBANLARI YUTAN TANRI: AGNİ

Mahabbarata’da Agni, çok sayıda kurbanı yutmaktan yorgun düşen ve Khandava Ormanı’nı yok ederek gücünü göstermeye çalışan bir tanrı olarak tasvir edilir. Ormanları yakarken kırmızı dumanları göğe yükselir ve bu nedenle ona sık sık ‘Dhūmaketu’ (bayrağı duman olan, duman işaretli) diye seslenilir.

Yorumlar

  • Korkunç bir tanrı

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun