Ağustos 10, 2022

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI KİMDİR?

Yunan mitolojisinde iki kardeş olan Kleobis ve Biton, iki kouros olarak geçer. Delphi Arkeoloji Müzesi’ndeki MÖ 580 tarihli iki kouros heykeli, Kleobis ve Biton kardeşlere atfedilir.

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI KİMDİR?

Lydia kralı Croesus, krallığın üzerindeki mirası hakkında endişe duymaya başlar. Bunun üzerine de Solon’a “Dünyanın en mutlu insanı kimdir?” diye sorar. Solon kendisine üç ayrı kişinin adını verir: Tellus, Kleobis ve Biton kardeşler.

Croesus tüm iktidar ve zenginliğine rağmen neden en mutlu insanlardan biri olarak değerlendirilmediğini sorunca Solon, saydığı üç kişinin hikayesini anlatır.

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI KİMDİR?

Efsaneye göre; Hera rahibesi Kydippe ve iki oğlu Hera’nın onuruna düzenlenen bir festivale giderler. Giderlerken öküz arabayı çekmekte zorlanır. İki kardeş öküzün yanına giderek arabayı çekerler. 8.3 kilometre boyunca öküz arabasını çeken kardeşlerin durumuna üzülen Kydippe, tanrıçaya oğullarının başına bir ölümlünün başına gelebilecek en güzel şeyin gelmesi için dua eder. Bunun üzerine Hera, uykuda iki kardeşin canını alır.

Hikayeyi bitirince Solon’un Croesus’a tavsiyesi “Yaşamın belirsizlikleri hiç kimsenin tamamen mutlu olamayacağı anlamına gelir”dir.

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI KİMDİR?

Efsanenin anlamı, Yunan toplumunun güzel bir ölüme değer verme kültürünü göstermektedir. Çünkü Yunan toplumunda öteki dünya, yaşanılan dünyadan daha üstün görülür.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun