Ağustos 15, 2022

ROMANTİK KAZI: HASANLU AŞIKLARI

1972 kazılarında ortaya çıkan Hasanlu Aşıkları’nın bulunduğu alan, alçı kaplı kerpiçten oluşan bir mezar kompleksidir. İç içe geçmiş iskeletler yaklaşık olarak MÖ 800 yılına tarihlenerek “Hasanlu” olarak bilinen arkeolojik yerleşime ışık tutmaktadır. Hasanlu, İran'ın Batı Azerbaycan bölgesinin Solduz Vadisi'nde yer almaktadır.

ROMANTİK KAZI: HASANLU AŞIKLARI

Mezar, profili itibariyle, soldaki kişi (30-35 yaşlarında), sağdakinin (19-22 yaşlarında) yüzüne dokunmak için sağ elini uzatmakta ve ikisinin de kolları birbirlerini sarmış izlenimine sahiptir. İskeletlere ek olarak baş kısmın altındaki taş levha dışında hiçbir nesne bulunmamaktadır. Her iki vücutta da ölüm anında ya da kişilerin ölümüne yakın bir zamanda, travmalara maruz kaldıklarına dair kanıtlar bulunmaktadır (yangından sığınarak boğularak ölmüşlerdir).

ROMANTİK KAZI: HASANLU AŞIKLARI

Arkeolojik keşif izlenimi itibariyle bu iki insan arasında hassas ve duygusal bir anın enstantanesini aktarmaktadır. Ancak biyolojik olarak bu iki kişinin cinsiyetlerine dair farklı açıklamalar mevcuttur. 1970’lerin ortalarından 1980’lere kadar Penn Müzesi’nde (Pennsylvania, ABD) sergilenen çiftlerden bir tanesinin biyolojik kökeni açıkça erkektir ancak diğer kişinin cinsiyetine dair daha az belirleyici unsurlar bulunmaktadır. Buna göre diğerinin de erkek olması ihtimali bulunmaktadır.

ROMANTİK KAZI: HASANLU AŞIKLARI

Çiftin asıl hikayesi ve buraya neden gömüldükleriyle ilgili gerçekler bilinmemektedir. Gerçek şu ki tüm bunlar insan davranışlarının karanlık tarafını ve dokunaklı hikayeleri temsil etmektedir; yıkım, savaş ve şiddet (bir teoriye göre Urartular tarafından istila edilmişlerdir). Hasanlu mezar kompleksi birçok araştırmacı ve araştırma sorusu için materyallere sahiptir. Dünyanın her yerinden birçok akademisyen ve araştırmacı buluntuyu incelemek için Penn Müzesi’ne gitmektedir.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun