Ağustos 10, 2022

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

Velázquez'in portre kariyerinin en ünlüsü Las Meninas'tır. İspanyol kraliyet ailesi onun konusudur. Resim, sanatçının perspektifle oynadığı oyunla zihin için bir bilmecedir. Velázquez, gözlemcinin bakış açısıyla zekice dalga geçer ve kendisini kendi resminde sanatçı olarak gösterir.

Şu anda Museo Nacional del Prado'da bulunan bilim adamları, yıldan yıla, ortaya çıkardığı bazı soruları yanıtlayarak tablonun gizemini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Velázquez sanat tarihçisi Jonathan Brown, “Sanat tarihinde çok az resim Velázquez'in doruk noktası olan bu kadar çok ve çeşitli yorumlar üretmiştir.” diye yazdı. Brown, resmin incelenmesini bilimsel bir hastalığa benzetti. “LMFS” veya Las Meninas Yorgunluk Sendromu, Brown tarafından eserin doğası gereği tükenmez bir muamma olarak anılır.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

NE GÖRÜYORUZ?

İlgi çekici bir grup portresi olan Las Meninas , bir prenses, bir rahibe, bir cüce ve Barok sanatçısının kendisi de dahil olmak üzere garip bir karakter kadrosundan oluşuyor . Las Meninas , Madrid'deki IV. Philip'in Alcázar sarayındaki Velázquez'in stüdyosunda yer almaktadır . Yüksek tavanlı bir odaya sahiptir. Silvio Gaggi bunu “Tek bir ufuk noktası olan bir perspektif ızgarasına bölünebilen basit bir kutu” olarak tanımlıyor.” Sanatçının perspektifle oynadığı oyunu daha iyi anlayabilmek için, tabloyu yukarıda numaralandırıldığı gibi bileşenlerine ayıralım.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM
 1. Ön planın ortasında İnfanta Margaret Theresa duruyor.
 2. Bir çocuğa, resmin adının çağrıştırdığı iki nedime veya menina eşlik eder. Sol tarafındaki ilk menina, prensese reverans yapmaya hazır olan Doña Isabel de Velasco'dur.
 3. İkinci menina, Margaret Theresa'nın önünde diz çöken Doña María Agustina Sarmiento de Sotomayor. Ona altın bir tepside tuttuğu kırmızı bir fincandan ya da búcaro'dan bir içecek sunduğu görülüyor.
 4. İnfanta'nın sağında iki cüce vardır - daha uzun olanı akondroplazik Alman Mari Bárbola'dır.
 5. İkinci cüce, ayağıyla uykulu bir mastiff'i şakacı bir şekilde uyandırmaya çalışan İtalyan Nicolás Pertusato'dur.
 6. Prensesin refakatçisi Doña Marcela de Ulloa, yas giysileri içinde arkalarında duruyor.
 7. Doña Marcela de Ulloa, kimliği belirsiz bir gardiyanla konuşuyor.
 8. Arkada ve sağda kraliçenin mabeyincisi Don José Nieto Velázquez.
 9. Ressamın kendisi, Velázquez resimde görünüyor.
 10. Arka duvardaki ayna, Kral IV. Philip ve kraliçesinin üst bedenlerini ve başlarını yansıtır.
 11. Kraliçe Mariana.
İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

RESMİN KOMPOZİSYONUNDA BULUNAN KARAKTERLER

İlk olarak, bu yoğun portre, merkezinde beş yaşındaki infantayı gösteriyor. Daha sonra Kutsal Roma İmparatoru I. Leopold ile evlenecekti, ancak bu noktada Philip ve Mariana'nın hayatta kalan tek çocuğuydu. Figürü çok daha adil bir palet tonunda boyanmış, bu da merkezi konumunun yardımıyla onu resmin merkezi odağı haline getiriyor. İkincisi, bu tabloya cücelerin dahil edilmesi, İspanyol Kraliyet Mahkemesinin saray cücelerine yönelik fetişine tanıklık ediyor. 16. ve 17. yüzyıllarda sarayda çok sayıda cüce vardı.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

Üçüncü olarak, sahnenin solunda, bir şövale tarafından desteklenen büyük bir tuvalin ötesine bakarak ressamı görebiliriz. Göğsünde, resmin tamamlanmasından üç yıl sonra 1659'a kadar almadığı Santiago Nişanı'nın kırmızı haçı var. Philip, Velázquez'in ölümünden sonra onun şerefine eklenmesini emretti.

Ayrıca, uzaktan, Nieto'nun konumu özellikle ilgi çekicidir. Duraklatılmış bir anda gösterilir. Sağ dizini bükük ve ayakları farklı basamaklarda, pozisyonu gelip gelmediği konusunda bir belirsizlik. Arkadan aydınlatma ve açık kapı, bu eşik figürünün uzak bakışları aracılığıyla gözlemciyi tablonun içine çekiyor. Ancak kraliyet çiftinin yansıması, bakışımızı tablodan ters yöne doğru iter. Nieto sadece kral ve kraliçe tarafından görülür. Ön plandaki figürlerle değil, izleyicinin bakış açısını paylaşırlar.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

Gizemin yattığı yer bu resmin kompozisyonundadır. Geleneksel kraliyet portresinden radikal bir şekilde ayrılan birçok kişi, bu tabloyu bir fotoğrafa benzetti, çünkü zengin bir aksiyon sunuyor. Aynı zamanda, yakından inceleme, geleneksel perspektif kurallarına uymadığını ortaya koymaktadır . Sanatçının niyetlerine veya patronunun isteklerine dair net kanıtlar olmadan, izleyiciler ve tarihçiler cevapsız teoriler ve sorularla baş başa kalıyor.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

Gösterilen dokuz figürden beşi doğrudan kraliyet çiftine veya izleyiciye bakıyor. Sanat tarihçileri, kral ve kraliçenin görüntüsünün Velázquez'in tuvalinden bir yansıma olduğunu öne sürdüler. Bu, Velázquez'in asıl konusunun kızlarının izlediği değil, kraliyet çiftininki olduğu bir yan yana koyma sahnesi. Diğerleri, Velázquez'in üzerinde çalıştığı gösterilen tuvalin portrelerinden biri için alışılmadık derecede büyük olduğunu ve Las Meninas ile aynı boyutta olduğunu söyleyerek aynı fikirde değil. Bu konuyu çevreleyen çok fazla tartışma olsa da yankı uyandıran eleştirel teori, sahnenin Kral ve Kraliçe'nin ikili portrelerinden biri olduğunu varsayar. Ancak bu resim, sanatçı tarafından resmedilen kraliyet çiftinin bilinen tek çift portresini içeriyor.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

PEKİ TABLOSUNUN BAŞLIĞI NE ANLAMA GELİYOR?

Resmin adı, "Las Meninas", İspanyolca'da "Nedimeler" anlamına gelir. Bu yoğun resimde Kral, Kraliçe ve İnfanta'nın kraliyet figürleri varken, Velázquez'in bu küçük görünen iki figür hakkında resmin başlığını neden seçtiğine dair spekülasyonlar var. Soru, neden “las meninas” a odaklanılıyor? Portekizli yazar Felix da Costa, 1696'da La Meninas'ı gördükten sonra “Resim, İmparatoriçe'den çok Velázquez'in portresine benziyor” dedi. Başlangıçta IV. Philip'in ailesinin bir tablosu olarak tanımlansa da eser 1843'te Las olarak adlandırıldı. Meninas , statüsünü geleneksel bir aile portresinden çok daha fazlası olarak kabul etme çabasında. Böylece başlık, Las Meninas, sadece bir siyasi ihtişamdan biridir.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

LAS MENİNAS RESMİNİN STİLİ

Saray ressamı, ihtişam, duyusal zenginlik ve drama duygusunu betimleyen karakteristik Barok tarzıyla tanınır. Velázquez, kariyerinde, İtalyanca 'tenebroso'dan türetilen, karartılmış ve anlaşılmaz anlamına gelen tenebrism ile deneyler yapmaya başladı. Yüzler ve eller gibi önemli detayların ağırlıklı olarak karanlık bir ortamla kontrast oluşturan vurgularla aydınlatıldığı belirli bir resim türünü tanımlamak için kullanılır. Velázquez, dramatik tarzını güçlendiren cesur ve etkileyici fırça darbeleriyle de tanınır.

İKONİK LAS MENİNAS RESMİNİ BİRLİKTE ANLAYALIM

Velázquez aynı zamanda cesur ve etkileyici fırça darbeleriyle tanınır ve bu nedenle birçok 19. yüzyıl realist ve izlenimci ressamının yanı sıra Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi 20. yüzyıl kübistleri ve sürrealistlerine ilham kaynağı olmuştur. ikonik resimlerinin kendi versiyonlarını yaratıyor. 1957'de Pablo Picasso, Las Meninas'ın 58 rekreasyonunu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://blog.artsper.com/en/a-closer-look/understanding-velazquezs-iconic-las-meninas-painting/

Yorumlar

 • Gizemli tablo

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun