Ağustos 15, 2022

KRAL ARTHUR’UN ÜVEY KARDEŞİ: MORGAN LE FAY

Kral Arthur efsanesinde kötü huylu düşmanı olarak tasvir edilen yarı üvey kardeşi Morgan le Fay, İgraine ile Gorlois’in kızı ve Elaine ve Morgause’in de kız kardeşidir.

Sözlü gelenekte Peri Morgan olarak da bilinir. Genellikle büyücü olarak tasvir edilir. Geoffrey’in çalışmasında Morganle Fay, Avalon adasını yöneten 9 kız kardeşten birisi ve şekil değiştirebilen bir şifacı olarak tasvir edilir.

KRAL ARTHUR’UN ÜVEY KARDEŞİ: MORGAN LE FAY

12.yüzyılda Fransız yazar C. Troyes, Arthur ölümcül yara alıp Avalon’a getirildiğinde Morgan tarafından iyileştirildiğini kaydetmiştir. Bazı araştırmacılar başlangıçta iyiliksever bir karakter olan Morgan’ın 13. yüzyıldan itibaren Orta çağ Hristiyanlığının da etkisiyle karanlık ve kötü olarak tasvir edildiğini iddia etmektedir. Britanya’da Hristiyanlığın yayıldığı dönemde paganizmi savunduğu için sonradan kötü özellikler yakıştırıldığı savunulan Mogan Le Fay öykülerde genellikle güzel bir kadın olarak tasvir edilmekteyse de bazen yüzünün yarısı yanmış, topal ve yüzünü gizlemek için altın maskeyle dolaşan bir cadı olarak da gösterilmiştir. Bazı yazarlar Morgan’ın Arthur ile Guinevere’nin düşmanı haline geldiğinde şövalyelerin üstesinden gelmek için sihirli iksirler hazırladığını hatta Lancelot’u ayartmaya çalıştığını kaydetmiştir.

KRAL ARTHUR’UN ÜVEY KARDEŞİ: MORGAN LE FAY

Sir Thomas Malory’nin 1485 tarihli Arthur’un Ölümü adlı çalışmasında aşıklarından birisini öldüren Arthur’dan nefret edip, hasmını öldürmek için sihirli güçlerin yanı sıra silahlı adamlarını da seferber eden hiddetli bir kadın olarak tasvir edilmektedir. Morgan bu amaçla Excalibur’u çalarak Arthur’u öldürmesi için aşığına vermiştir. 20. yüzyılda öyküye Morgan’ın yarı kardeşi Arthur ile seviştiği ve ondan Mordred adlı sonunda kralın ölümüne sebep olacak kötü huylu bir oğlu olduğu motifi de eklenmiştir. Yakın zamanda feminizmin popüler olmasıyla bazı kadın yazarlar Morgan’ı bir Kelt tanrıçası olarak yorumlamışlardır. Arthur söylence dizisinin ortak tarafı Arthur’un tüm düşmanlarının ölümüne karşın Morgan le Fay’ın hayatta kalmasıdır.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun