Ağustos 15, 2022

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Büyü sırasında kullanılan ve başka diller çevrilmeyen o kelimeden bahsedeceğiz bugün. Evet: Abrakadabra/ Abracadabra!

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Sözcüğün kökenine bakıldığında bir teoriye göre Aramice’de "Söylediğim gibi yaratacağım" anlamına gelen אברא כדברא Avra Kedabra’dan gelmiş olduğudur.

Bir başka görüşe göre Aramice’den אבדא כדברא abhadda kedhabhra gelen, anlamı 'bu dünya gibi yok ol' demektir ve hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

Bir diğer görüşe göre de sözcük, İbranice'de takdis, kutsama anlamına gelen ve lanet olarak da kullanılabilen ha-brachah ve öldürücü hastalık anlamına gelen dever ifadesinden gelmektedir. Körlüğe karşı kullanılan kabalistik bir şifa ifadesidir.

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Bir başka görüş sözcüğün Tanrı'yı ifade eden Gnostik Abraxas'dan geldiği yönündedir. Yine Suriye'deki bir tanrı ismi olan Aracalan'dan geldiği de iddia edilmiştir.

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Günümüzde sahne illüzyoncuları tarafından kullanılıyor olsa da abrakadabra sözcüğünün kökeni antik döneme kadar gitmektedir. Sözcüğün geçtiği bilinen ilk kaynak M.S.2. yüzyılda Roma imparatoru Caracalla'nın doktoru olan Serenus Sammonicus tarafından yazılan "De Medicina Praecepta" adlı şiirdir. Sözcük bir rahatsızlığı olan imparatorun boynundaki amuletin üzerinde şu şekilde yazılıdır:

A B R A C A D A B R A
  A B R A C A D A B R
    A B R A C A D A B
      A B R A C A D A
        A B R A C A D
          A B R A C A
            A B R A C
              A B R A
               A B R
                 A B
                  A

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Serenus Sammonicus'un açıklamasına göre bu yazılış hastadaki rahatsızlık ruhunu yok edecektir. Publius Septimius Geta ve Alexander Severus gibi Roma imparatorları da Serenus Sammonicus'un tıbbi öğretilerini benimsemiş ve aynı büyüyü kullanmışlardır.

 

YARAT VEYA YOK ET: ABRAKADABRA!

Sözcük, Thelema'da Abrahadabra şeklinde büyü ifadesi olarak kullanılır. Thelema'nın kurucusu Aleister Crowley Gematria adlı denemesinde sözcüğü Kabalistik metodlar kullanarak kendisinin ortaya koyduğunu öne sürmüştür. Crowley'in 1901'de yayınladığı The Equinox'de sözcük geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.gizliilimler.org/Abrakadabra.htm

Yorumlar

  • Abrakadabra'nın antikten de eski dönemlerde şöyle bir anlamı daha vardır: Boğa Tek Boğa ( Köken olarak Ab'r: boğa ve akad: tek anlamına gelen iki kelimeden türetilmiştir ve zodyakta tek başına parlayan anlamında kullanılmıştır.)

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun