Haziran 26, 2022

BUCKETLIST’E EKLENECEK YER GARANTİLİ: ÜRDÜN GEZİ REHBERİ

İçeriği yazmadan önce Ürdün'de bu kadar gezilecek yer olduğunu bilmezdim... Bakalım neler varmış.

Amman Kalesi'ni Gezmeyi İhmal Etmeyin!

Ürdün'ün başkenti Amman'ın yakınlarında bulunan Amman Kalesi'nin antik kalıntıları, Jebel Al Qala'a tepesinde bulunmaktadır. M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Kale'nin yanı sıra, Ürdün Arkeoloji Müzesi; Herkül Tapınağı ve Bizans Kilisesi gibi Roma kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Büyülü Mimari Petra, Ürdün'ün Gezmeniz Gereken En Önemli Yerlerinden!

Çoğu insan Ürdün'e sırf Petra'yı görmek için gelir, o derece. Bu antik kentin geçmişi M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Petra, Dünyanın 7 Harikasından biridir. İyi korunmuş Helenistik mimariye sahip bu şehir ayrıca 'Gül Şehri' olarak da bilinir. Kent, Wadi Musa'daki kırmızı kayalıklardan oyulmuş mezar, manastır ve tapınaklara ev sahipliği yapar.

İlginç Bir Deneyim İçin Wadi Rum'a Vakit Ayırın!

Burası öyle gideyim günübirlik gezeyim denebilecek bir yer değil. Petra ve Akabe arasında bulunan, parlak kırmızı renkli kum tepelerine, antik arkeolojik alanlara, glamping yapabileceğiniz yerlere (ne olduğunun içeriklerini yaptım hemen onları sayfadan bulun lütfen), kayalık dağ zirvelerine ev sahipliği yapan bir çöl burası. Kafanızda çok bir şey canlandıramadıysanız aynı Mars'a benziyor. Öyle de çıkaramadıysanız, Star Wars filmi çekilmiş burada. Wadi Rum'da ayrıca eski geleneklerini yaşatmaya devam eden Bedevi kabileleri bulunmakta. Ancak her şeyi bir kenara bırakırsak gece gökyüzündeki yıldızları görmeyi istemez misiniz?

Tatili De Aradan Çıkarın, Ölü Deniz'de Yüzün!

Dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz'e bu adın verilmesinin sebebi, suyun yoğun tuzlu olması nedeniyle suda hiçbir canlının yaşayamamasıdır. Üzücü olarak eklemeliyim ki Ölü Deniz'in suları yılda 1 metre kadar çekiliyor, bu sebeple kuruma tehlikesi bulunuyor.

Çölden Serin Sulara Dalışa Geçiyoruz!

Kızıldeniz'deki Akabe'yi ziyaret edip, dalış yaparak; gemi enkazlarını, mercanları, deniz canlılarını görebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik yıl boyu sıcak ve berrak bir suyu var. Daha ne olsun?

Ürdün'ün İkinci İncisi, Jerash Antik Kenti'ni Görmeden Olmaz!

İtalya dışındaki en iyi korunmuş Roma kalıntıları Ürdün'de Petra ve Jerash Antik Kenti'nde bulunmaktadır. Yüzyıllarca çöl kumunun altında kaldığı için çok iyi korunmuştur. Kesinlikle görmeye değer!

E Her Şey Var Kanyon Olmasın Mı?

Wadi Mujib, bir tatlı su nehridir. Yükselen kumtaşı kayalıkların arasında dar bir kanyondan geçen ve yolu kesen nehir ile benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Musa'nın Öldüğü Ve Gömüldüğü Yer: Nebo Dağı

Amman ve Ölü Deniz arasında bulunan Nebo Dağı, eski kutsal yazılara göre Musa'nın öldüğü ve gömüldüğü yer olarak kabul görmektedir. Dağın tepesinde bir Bizans Manastırı'nın arkeolojik kalıntıları ve bir çok tasfirin bulunduğu iyi korunmuş mozaikler bulunmaktadır.

İsa Peygamber'in Orijinal Vaftiz Yeri Kabul Edilen Dünya Mirası Yeri Görmek İster Misiniz?

Başlıkta her şeyi özetlemiş gibi oldum ama Ürdün'de bulunan Al-Maghtas'tada, Hz. İsa'nın orijinal vaftiz yeri olarak kabul gören, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan vaftiz yeri bulunmaktadır. Belki ilginizi çeker.

BUCKETLIST’E EKLENECEK YER GARANTİLİ: ÜRDÜN GEZİ REHBERİ

DAHA FAZLASI İÇİN TURİSTİK VE TATİHİ YERLER KATEGORİMİZE TIKLAMAYI UNUTMA!

Yorumlar

  • TIKLA

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SADELİK, HUZUR VE KAFA DİNLİYORUM HAVASI OLAN POZ ÖNERİSİ
GÜNÜN KOMBİNİ: HERKESLE AYNI GİBİ AMA FARKLI
DECEMBER

DECEMBER

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ İLE HAVZA GENELGESİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Koruma Kalkanı

probiyotik

Saat Yönünün Tersine

bubble30
Nielawore

RENGARENK YUMURTALAR: PASKALYA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun