Ağustos 15, 2022

YERALTI DÜNYASININ GÖRÜNMEZ EFENDİSİ: HADES

Adının anlamı ‘görünmez’ olan Hades, yeraltının yani ölüler ülkesinin tanrısıdır. Ayrıca Roma mitolojisindeki adı da Plüton’dur. Hades’in ‘bident’ adındaki 2 uçlu asasının bir ucu yaşamı diğer ucu ise ölümü temsil eder. Ayrıca Hades’i görünmez yapan bir miğferi vardır.

YERALTI DÜNYASININ GÖRÜNMEZ EFENDİSİ: HADES

Titan Kronos ve Rhea’nın birleşmesinden doğan Hades’in 5 kardeşi vardır. Bunlar: Zeus, Poseidon, Hera, Demeter ve Hestia’dır. Hades ve kardeşleri babaları Kronos’u alt edip başa geçerler. Zeus gökyüzünü, Poseidon denizleri ve Hades de yeraltını alır. Bu şekilde yeryüzünü aralarında kardeş payı yaparlar.

YERALTI DÜNYASININ GÖRÜNMEZ EFENDİSİ: HADES

Hades’in bir diğer adı Polydegmon’dur. Bu ismin anlamı çok misafiri olan demektir. Hades’in bu ada sahip olmasının sebebi de ölen herkesin Hades’in yeraltı dünyasına geldiği içindir. Ayrıca Hades, yeraltı zenginliklerinin, değerli madenlerin sahibidir. Romalıların ona Plüton demesinin sebebi, varlıklı anlamına gelmesidir.

Hades yeraltı dünyasından kolay kolay çıkmaz. Eğer çıkıyorsa da bir sebebi vardır. Mühim bir işi vardır. Bir kere Zeus ve Hera’nın düğünü için çıktı mesela. Diğer birkaç tanesinde de çapkınlık için çıktığını biliyoruz, aramızda kalsın.

YERALTI DÜNYASININ GÖRÜNMEZ EFENDİSİ: HADES

Hades’in kız kaçırdığını biliyor muydunuz? Aaa! Durun bu dedikoduyu size hemen anlatayım. Zeus ve Demeter’in kızı Persephone’u Hades görür görmez aşık olur. Persophone’u kaçırıp yeraltı dünyasına götürür.

YERALTI DÜNYASININ GÖRÜNMEZ EFENDİSİ: HADES

Annesi Demeter bu durumu öğrenince haliyle deliye döner. Bereket tanrıçası olan Demeter, Persephone geri gelmezse görevini yerine getirmeyeceğini söyler. Böylece dünyada kıtlık başlar. Kıtlık yüzünden insanların isyanı artınca Zeus, Hades’e haber yollar. Ama şöyle bir durum vardır. Yeraltı dünyasında bir şey yiyen oradan bir daha ayrılamaz. Persephone’da nar yemiştir. Yine de Demeter’in yalvarmalarına dayanamayan Zeus, Persephone’un 6 ay yeraltında diğer 6 ay ise yeryüzünde kalmasına izin verir.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun