Ekim 05, 2022

Bir Faiz Artışı Daha

Küresel piyasalar son zamanlarda büyük bir değişim içinde. Başta ABD Merkez Bankası FED olmak üzere pek çok merkez bankası gevşek para politikasını bırakıp faiz oranlarını artırma yoluna gidiyorlar. Çünkü yüksek enflasyon küresel bir ekonomik problem haline geldi.

Bir Faiz Artışı Daha

Güney Afrika Merkez Bankası da faiz artışına giden merkez bankaları arasında girdi. Güney Afrika Merkez Bankası 2022 yılının eylül ayında faiz oranını %5,50’den %6,25’e yükseltti. Bu şekilde genel gidişata katılmış oldu.

Bir Faiz Artışı Daha

Peki merkez bankalarının faiz oranını yükseltmesi küresel çapta yükselen enflasyona bir çözüm olacak mı? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır olabilir. Çünkü pek çok ülkenin merkez bankasının faiz oranını artırması aslında pek çok ülkenin para birimlerinin değer kazanmasıyla sonuçlanacak. Bu sebeple küresel alanda ürün fiyatları da aynı oranda artacağı için enflasyonda beklenen düşüş yaşanmayacağı için enflasyon muhtemelen düşmeyecek. Faydasız kalan faiz artışları ise sonunda küresel ekonomiyi durgunluğa götürebilir.

 

NOT: Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar

  • Bakalım ne gibi etkileri olacak

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Gerçeklik Bitti

Gerçeklik Bitti

Kontrollü Yayılma

Kontrollü Yayılma

Umulmadık Anda

Umulmadık Anda

Bırakma Anı

Bırakma Anı

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun