Ocak 31, 2023

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Teleskobu gibi pek çok farklı teknoloji ile donatılmış cihazlar sayesinde insanlığın bundan birkaç yıl önce hayal bile edemeyeceği, evrenin uzak noktalarını görebiliyoruz. Ancak teleskop dediğimiz alet aslında 17. yüzyılda icat edildi. Basit bir boru ve mercekler kullanılarak icat edilmiş olan teleskop, uzakları yakın ediyor. Yahu ben böyle gelişmiş bir aleti evde nasıl yapayım diyorsanız haklısınız, yapamazsınız. Fakat amacınız yalnızca camdan bakınca gördüğünüz o güzelim yıldızları biraz daha detaylı görmekse en eski ve basit yöntemleri kullanarak evde basit malzemelerle oldukça işe yarar bir teleskop yapmanız mümkün.

O zaman adım adım teleskobumuzu yapalım.

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

YÖNTEM 1 #BÜYÜTEÇ LENSLERİ KULLANARAK TELESKOP YAPIMI

Tüm gerekli malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.

1. Tüm gerekli malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun:

 • 60 cm uzunluğunda oluklu bir karton
 • İki farklı boyutta büyüteç
 • Güçlü bir yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel
 • Kalem

Teleskop yapmak için kullanabileceğiniz en basit malzemeler bunlardır. Büyüteçlerin birinin büyük, diğerinin daha küçük olmasına dikkat edin. Aynı boyutta büyüteçler kullanırsanız teleskop işe yaramayacaktır. Büyüteçlerin etrafındaki halkaları çıkarınca lensleri elde etmiş olursunuz.

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

2. Karton üzerinde cam yuvaları işaretleyin:

Bu adımda iki lensi de önünüze alın ve görüntü netleşene kadar hareket ettirin. Görüntünün net olduğu aralığı bulduktan sonra lensleri kartonların üzerine yerleştirin. Lensleri kartonla sarın ve genişliğini işaretleyin. Boruların biri, diğerinden daha büyük olacak.

 

3. Teleskoba uygun boyutta kartonu kesin:

Şimdi her iki kartonu da 60 cm uzunluğunda kesin. Lens genişliklerine göre de enlemesine kesin. Sonra yapıştırıcı kullanarak kestiğiniz bu kartonları yapıştırarak boru haline getirin. Bu adımda önemli olan lens yerleştirme noktalarıdır. Her iki kağıt üzerinde de ön boşluktan 2.5 cm uzakta borunun yarısını kesin. Sakın yarısından fazlasını kesmeyin.

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

4. Lensleri yerleştirin:

Her iki karton borunuzun da lens boşluklarına daha önce belirlemiş olduğunuz lensleri yerleştirin. Yerleştirdikten sonra dışarıdan yapıştırın. Yapıştırıcının lens üzerine bulaşmamasına dikkat edin çünkü lensler kirlenirse net bir görüntü elde edemezsiniz.

 

5. Bir dış boru kesin ve ilk yaptığınızı içine yerleştirin:

Şimdi elinizde birinde büyük, birinde küçük lens olan iki karton boru var. Bunları iç içe geçirin ve görmek istediğiniz noktaya çevirin. Boruları içeriden birbirine yaklaştırdıkça gördüğünüz görüntü netleşecek ya da bulanıklaşacaktır. Bu şekilde çok uzağı olmasa da en azından Ay’ı görebilirsiniz.

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

YÖNTEM 2 #MERCEK KULLANARAK TELESKOP YAPIMI

 

1. Tüm gerekli malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun:

 • İki mercek
 • İç boru ve dış boru
 • Kıl testere
 • Maket bıçağı
 • Güçlü bir yapıştırıcı
 • Varsa matkap

İç boru plastik, dış boru ise kartondan olabilir. Borular 5 cm çapında, 110 cm uzunluğunda olmalıdır. 49 mm çapında, 1350 mm odak uzaklığın içbükey- dışbükey bir merceğe ve 49 mm çapında, 152 mm odak uzaklığında düz- içbükey bir merceğe ihtiyacınız var. Bu şekilde aratarak istediğiniz mercekleri kolayca internetten bulabilirsiniz.

 

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

2. Dış boruyu ikiye bölün ve iç borudan iki parça kesin:

Maket bıçağı kullanarak dış boruyu tam ortadan ikiye bölün. Kıl testere kullanarak iç boruda 3 cm’lik iki adet parça kesin. Dilerseniz kesme bölümlerini zımpara ile düzelterek ileride oluşacak hasarları önleyebilirsiniz.

 

 3. Büyük boru ve kapak üzerinde delikler açın:

Göz deliği oluşturmak için boru genişliğinde bir kapağa bir delik açabilirsiniz. Dış borunun 2.5 cm altına yan yana küçük delikler açın. Mercekleri daha önce kesmiş olduğunuz boru parçalarının içine yapıştırın. Dış borunun delikler açtığınız ucuna dışbükey parçayı yapıştırın. İç borunun ucuna ise diğer parçayı yapıştırın.

 

4. Mercekleri ve boruları yerleştirin:

Dış borunun ucuna dışbükey parçayı yapıştırdıktan sonra iç boruyu büyük borunun içine yerleştirin. Dilerseniz küçük borunun ucuna gözlem kapağını yerleştirin. Bu noktadan sonra iç boruyu hareket ettirerek yani mercekleri yakınlaştırıp uzaklaştırarak netliği ayarlayabilirsiniz.

EN BASİT MALZEMELERLE EVDE TELESKOP YAPIMI

TELESKOP YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Açık konuşmak gerekirse bu yöntemlerle yaptığınız teleskop oldukça basit bir sisteme sahip olduğu için hayal ettiğiniz gibi Ay üzerindeki kraterleri göremeyebilirsiniz. Ancak yapım sırasında hassas davranırsanız düşündüğünüzden çok daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. En önemli püf nokta ise kaliteli mercek seçimidir. Yani biraz paraya kıymanız gerekebilir.

Yöntemler kafanızı karıştırdıysa işin özünü anlamanızda yarar var. Küçük mercek, sabit olan büyük merceğe yakınlaşıp uzaklaşarak görüntü netlemesi yapıyor, bilmeniz gereken en önemli detay budur. Kullanılan borular hem ışığın görüntünüzü bozmasını engeller hem de mercek hareketlerini kontrol etmenizi sağlar. Ufak bir hatırlatma, yaptığınız teleskobu kullanarak arada herhangi bir koruma olmaksızın sakın Güneş’e direkt olarak bakmayın.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

 • DENEYECEKLER EL KALDIRSIN!

 • Çatıya kurup bir bakmak lazım

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun