Ağustos 14, 2022

Kurşun Kalem Yenmez (II)

Walden'in yazarı Henry David Thoreau, grafiti tamamen eritip kille karıştırarak "kurşun" kalemi elde etmeyi başaran ilk Amerikalıydı, fakat 1827’de büyük bir ticari çöküş yaşadı. Çünkü Massachusetts, Salern'den Joseph Dixon, köşeli grafit kurşun kalemleri, seri olarak dakikada 132 adet üretebilen bir makineyi kullanıma soktu. Dixon'un öldüğü 1869'da, Joseph Dixon Crucible Company, günde 86.000 dışı yuvarlak kurşun kalem üretimiyle dünya lideriydi. Günümüzde (artık adı Dixon Ticonderaga) hâlâ dünyanın lider kurşun kalem üreticilerindendir.

Kurşun Kalem Yenmez (II)

Roald Dahi tüm kitaplarını Dixon Ticonderoga marka orta sertlikte sarı bir kurşun kalemle yazdı. Geleneksel sarı kurşun kalemler 1890'lara kadar uzanır.   Josef Hardmuth o yıllarda Prag’daki fabrikasında ilk sarı kurşun kalemi üretti ve ona Kraliçe Viktoria'nın meşhur sarı elması Koh-i Noor'un adını verdi (kraliçe lüks ürün grubuna "Koh-i Noor kalemleri" adını verirdi). Di­ğer üreticiler bunu taklit etti. Kuzey Amerika'da satılan kurşun kalemlerin yüzde 75'i sarıdır. Ortalama bir kurşun kalem 17 kez açılır ve 45.000 kelime yazabilir ya da 56 km uzunluğunda düz bir çizgi çizilebilir.

Kurşun Kalem Yenmez (II)

Kalemin arkasına takılan silginin orada durmasını sağla­yan alete ferrule denir. Patenti ilk olarak 1858'de alınmıştır fa­kat okullarda tercih edilmez, çünkü öğretmenler bu kalemle­rin tembelliğe yol açtığını düşünmektedir. Kurşun kalenderdeki "silgilerin" çoğu aslında bitkisel yağ­dan yapılır, sadece azıcık silgi bu yağın bir arada durmasını sağlar.

Yorumlar

  • Günde 86.000 çokmuş

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (V)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (V)

Osmanlı’nın Türkmen Aşiretleri

Osmanlı’nın Türkmen Aşiretleri

Osmanlı’da Burçlar: KAVS

Osmanlı’da Burçlar: KAVS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Alabilmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

bubble30
Nielawore

AŞKINI BEKLEYEN ÇİÇEK: AYÇİÇEĞİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun