Ağustos 10, 2022

Hayvanların Ritim Duygusu

Ritim duygusu, yalnızca insana özgü bir özellik değildir. Sözgelimi keçinin toynaklarının sert ritmi ya da kuş ötüşlerinin karmaşık­lığı, bizim ritim duygumuz ile aynıdır. Ama, kuşlar için müzikal ritim bir iletişim aracıdır.

Hayvanların Ritim Duygusu

Bu bağlamda, ağaçkakan sert bir kabuğu karakteristik bir frekans uya­rınca tıkırdatır. Gerçekten de kuşların ritim duygusu, dans etme yeteneklerine ya­kından bağlıdır. Doğa Tarihi Müzesi uzmanlarından Pons, bu durumu "Araların­dan bazıları, sözgelimi bir­leşme törenlerinde, duygu­larını abartılı bir şekilde ser­giliyorlar.

Hayvanların Ritim Duygusu

Turnalarınki de bazı Asya danslarına benzi­yor" diye açıklıyor. Memeli­lerin iletişim sistemi ise farklıdır; bu amaçla hareket­lerden, törensel tavırlardan, kokulardan yararlanırlar. Ancak, ayı ya da keçi gibi memelileri, her doğru dav­ranışı ödüllendirerek ritim ya da dans konusunda eğit­mek gerçekten mümkündür. Bununla birlikte; köpeğin bir opera aryası çalarken ken­diliğinden dans etmeye baş­laması mümkün değildir; çünkü bu müzik onun ilgisini çekmez.

Yorumlar

  • Hayvanların bu yanlarını ilk kez duydum

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Uzaylılar

Uzaylılar

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

Divan-ı Hümayun (X)

Divan-ı Hümayun (X)

Osmanlı’da Burçlar: HAMEL

Osmanlı’da Burçlar: HAMEL

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun