Ağustos 10, 2022

HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN ŞÖHRET: HEROSTRATUS

Bundan binlerce yıl önce bugün yani 21 Temmuz 356'da Herostratus adında biri 'adını ölümsüzleştirmek, sonsuza kadar hatırlanmak' amacıyla Antik Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Efes'te bulunan mermerden yapılmış Artemis Tapınağı'nın ahşap çatı kirişlerini ateşe vererek yapıyı yakmıştır. Bunun üzerine Efesliler Herostratus'ü idam etmiş ve onun adının anılmasını yasaklamıştır.

Bu olay üzerine 'Herosratik ün' terimi ortaya çıkmıştır ve Herostratus'un bu davranışı günümüzde 'her ne pahasına olursa olsun şöhret' anlamına gelmektedir. Çünkü her ne kadar adının anılması Efesliler tarafından yasaklanmış olsa da binlerce yıl sonra bile Herostratus kendi hakkında konuşturmayı başarmıştır, ne pahasına olursa olsun ün kazanmayı istemiş ve elde etmiştir.

Bunu da şöyle elde etmiştir; Theopompus, Herostratus'un adını ve yaptıklarını eserine aktarmıştır. Ancak hiçbir zaman iyi anılmamıştır. Adı, tanınma arzusu ile kültürel varlıkları yok eden veya diğer uygunsuz eylemlerde bulunan kişiler söz konusu olduğunda anılmıştır. Böylece Herostratus, sırf şöhret olmak uğruna kötülükler yapan kişilere verilen bir ad haline gelmiştir.

HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN ŞÖHRET: HEROSTRATUS

Nasıl buldunuz?

İlgili Resimler

Yorumlar

  • Çok etkileyici

  • ay çok ilginç değil mi

  • Şöhret uğruna neler oldu neler

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

GÜNÜN KOMBİNİ: DÜĞÜNDE HEP SİYAH GİYİNEN TAYFA
ON EATING AND DRINKING

ON EATING AND DRINKING

ASMA YAPRAĞINDAN SALAMURA NASIL YAPILIR?

ASMA YAPRAĞINDAN SALAMURA NASIL YAPILIR?

ERKEK MODASI: TON SÜR TON / GRİ

ERKEK MODASI: TON SÜR TON / GRİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun