Mayıs 21, 2024

Yeni Bir Devlet Doğuyor

1763 yılına gelindiğinde Yedi Yıl Savaşları denilen o tuhaf savaş artık bitmişti. O dönemde dünya için büyük bir savaş olarak nitelendirilebilecek olan bu savaşta pek çok taraf olmasına rağmen en büyük kaybı kısa bir zaman önce ağır sıklet takılan Fransa almıştı. Fransa bu savaşta Kuzey Amerika’daki bütün topraklarını kaybetmişti. Yedi Yıl Savaşları’nda en kazançlı çıkan taraf ise İngilizler oldu diyebiliriz. İngilizler bu savaşın sonunda Fransa’nın Kuzey Amerika’da bulunun topraklarının neredeyse tamamını alırken Fransa’nın Meksika’ya yakın olan topraklarını ise İspanyollar almıştı. Aralarında bölüşmüşler anlayacağınız. Artık Kuzey Amerika’da iki büyük devlet kalmıştı. Bu devletler İngiltere ve İspanya’ydı.

Yeni Bir Devlet Doğuyor

İngiltere’nin günümüz ABD topraklarının doğu kıyılarında 13 tane kolonisi vardı. Bu 13 koloni aynı zamanda İngilizlerin Kuzey Amerika’da bulunan en eski kolonileriydi. Bu koloniler yıllar içinde gelişmiş ve güçlenmişti. Büyük Britanya Yedi Yıl Savaşları’nın en kazançlı çıkan devleti olmasına rağmen ekonomik olarak oldukça yıpranmıştı. Bu yüzden İngilizler ekonomik zararlarını karşılayabilmek için Kuzey Amerika’da bulunan kolonilerinden aldıkları verginin miktarını artırdılar. 1770’li yıllara gelindiği zaman bu durum Kuzey Amerika’da bulunan 13 koloni için ağır bir yük olmaya başladı. Cepleri boşalan 13 koloni ilk ortak tepkisini 1774 yılında çay taşıyan bir İngiliz gemisindeki çayları Boston Limanı’nda denize dökerek yaptılar. Oldukça yaratıcı bir eylem. Kısa bir süre sonra İngiliz ürünlerini boykot etme kararı aldılar.

Yeni Bir Devlet Doğuyor

Bu şekilde ABD Bağımsızlık Savaşı’nın ilk kıvılcımları atılmış oldu. Amerikalı isyancılar ve İngiliz ordusu arasında ilk savaşlar 1775 yılında başladı. 1776 yılında 13 koloni bağımsızlıklarını ilan ettiler ve Amerika Birleşik Devletleri kurulmuş oldu. Savaş İngiliz iç meselesi olarak başlamıştı ancak 13 koloni ilerleyen zamanlarda Fransa, İspanya ve Hollanda’dan destek görünce ABD Bağımsızlık Savaşı uluslararası bir mesele halini aldı. Hazır İngilizler zor durumdayken herkes birer tane patlatmış anlayacağınız. Savaş ABD için çok zor geçse de başta Fransızların desteğiyle bu savaşı ABD kazandı. 1783 yılında İngilizler ile ABD arasında Paris Antlaşması yapıldı. Bu antlaşma ile İngilizler ABD’nin bağımsızlığını tanıdı ve İngilizler 13 koloni ile birlikte günümüzde ABD’nin ortalarına kadar olan toprakları ABD’ye bıraktılar. ABD artık İspanya ile komşu olmuştu. Kuzey Amerika’da tekrar 3 büyük devlet vardı. Bu devletler ABD, İspanya ve Büyük Britanya’ydı.

 

 

ABD ne zaman kuruldu?

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

En Etkili Olan

En Etkili Olan

Bizimkine Benzemeyen Hayatlar - Friendz10

Bizimkine Benzemeyen Hayatlar - Friendz10

Çok Konuşmak - Friendz10

Çok Konuşmak - Friendz10

Düzeltemediğimiz Gerçekler - Friendz10

Düzeltemediğimiz Gerçekler - Friendz10

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

En Etkili Olan

probiyotik

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

bubble30
Nielawore

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun