Ekim 03, 2022

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ZAFERİ'NİN 101. YILI KUTLU OLSUN!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesi ile anılan Türk Kurtuluş Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi'nin 101. yılı kutlu olsun!

Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarındandır. İsmail Habip Sevük, Sakarya Meydan Muharebesi'nin önemini "13 Eylül 1683 günü Viyana'da başlayan çekilme, 238 sene sonra Sakarya'da durdurulmuştur." sözüyle ifade etmiştir.

Muharebeden önce Mustafa Kemal Paşa, 5 Ağustos 1921'de TBMM tarafından 'Türk Orduları Başkomutanı' olarak görevlendirilmiştir. Ardından Tekalif-i Milliye Emirlerini yayınlamıştır.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, çizgiye bağlı cephe sistemini değiştiren, "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz." tarihi emrini vermiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi, 13 Eylül 1921'de düşmanın Sakarya Nehri'nin doğusunda hezimete uğraması ile sonuçlanmıştır.

Tarihin akışını değiştiren ve Türk halkının esarete izin vermeyeceğinin bir kez daha dünyaya ilan edildiği bu büyük zaferin ardından 19 Eylül 1921'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'ya Meclis tarafından "Mareşal" rütbesi ve "Gazi" unvanı verilmiştir.

Yunan ordusunun hezimete uğratıldığı Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın da zaferle sonuçlanacağının en büyük müjdecisi olmuştur.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ZAFERİ'NİN 101. YILI KUTLU OLSUN!

Bugün Sakarya Meydan Muharebesi'nin 101. yıl dönümüdür. Kutlu olsun!

Bundan tam 101 yıl önce vatanı kurtarmak için canını ortaya koyan başta Ulu Önderimiz Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi saygı, sevgi, minnet, özlem ve rahmetle anıyoruz.

Yorumlar

  • 101. YILI KUTLU OLSUN! SAYGI, SEVGİ, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ...

  • KUTLU OLSUN!!!!!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

2 EKİM: DÜNYA ŞİDDETTEN KAÇINMA GÜNÜ
EV TURU: AÇIK MAVİ VE YEŞİLİN YUVASINI BULMASI
GRUP LİDERİ OLARAK SON 16'YA YÜKSELDİK!
TREND ALARMI ÇALIYOR DEMİŞTİM: MAKOSEN / LOAFER

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Küçük Uğraşlar

probiyotik
bubble30
Nielawore

AĞAÇ PERİLERİ: DRYADLAR

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun