Ekim 05, 2022

Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslimler (VI)

Osmanlı’nın ilk dönemlerinde, gayrimüslimlerin kılık kıyafetlerine karışılmazdı. Nitekim 15.Yüzyıl’ın ortalarında, Türkiye’ye yerleşmiş olan Yahudi İshak Zarfati,” Burada en iyi elbiseleri giyebilirsiniz. Hıristiyan egemenliğinde, çocuklarımızı mosmor veya kıpkızıl dövülme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmadan, asla” mavi’’ ve “kırmızı” renkli elbiseler giydiremezsiniz…” diyerek Avrupa’daki Yahudileri Osmanlı topraklarına çağırıyordu.

Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslimler (VI)

Ancak 15.Yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Osmanlı yönetimi tarafından da Müslüman olmayanların giyim kuşam tarzlarına belirli yasaklar getirilmeye başlandı. Osmanlı İmparatorluğu’nda,15.Yüzyıl’ın ikinci yarısına kadar istedikleri gibi giyinebilen gayrimüslimler, devletin baskısıyla, Fatih döneminden itibaren, yavaş yavaş da olsa, giyim kuşam konusundaki özgürlüklerini kaybettiler.

Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslimler (VI)

II. Selim döneminde, ekonomik sıkıntılardan dolayı giyim konusunda gayrimüslimler üzerindeki baskılar arttı. 1 Ağustos 1568’de yayınlanan bir fermanda, hiçbir Hıristiyan ve Yahudi’nin,” çok kaliteli elbiseler” giymemesi emredildi.

Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslimler (VI)

15 Ağustos 1568’de yayınlanan fermanda da gayrimüs­limlerin de Müslümanlar gibi giyinmeleri yüzünden, kumaş ve ayakkabı fiyatlarının arttığı, bu yüzden de Hıristiyan ve Yahudilerin daha kalitesiz ürünler kullanmaları gerektiği yolunda bir emir vardı.

Yorumlar

  • Elbiselerin kalitesi konusunda verilen ferman pek hoş olmamış

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Neler Söylenmiş

Neler Söylenmiş

Yanlış Yapmakta Korkmak

Yanlış Yapmakta Korkmak

Zigetvar Seferi (II)

Zigetvar Seferi (II)

Barbaros Hayreddin Paşa – Hızır Reis (XI)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun