Aralık 06, 2023

On Soruda İstanbul Kuşatmaları ve Fatih (III) – Friendz10

Bizans, 1372'den itibaren Osmanlı'ya haraç öde­meye başlamıştı. Kentin doğrudan Osmanlı hakimiyeti altına sokulması teşebbüsü ise Yıldırım Bayezid zamanında oldu. Bursa'da rehin olarak tu­tulurken babasının ölümü üze­rine kaçarak Bizans tahtına çı­kan Manuel Paleologos, Yıldı­rım'ın İstanbul'da bir Türk mahallesi, cami ve mahkeme kurulması isteğini redde­dince kent 1391'den 1396'ya kadar ablu­kaya alındı.

On Soruda İstanbul Kuşatmaları ve Fatih (III) – Friendz10

Niğbolu zaferi üzerine Bizans, istek­leri kabul etti. Sonra­ki yıllarda tekrar kuşatılan İstanbul, Osman­lı'nın eline geçmek üzere iken Anadolu'ya gire­rek Yıldırım'ın üzerine yürüyen Timur, bir anlamda kenti kurtardı. Bir süre rahat nefes alan İs­tanbul, Fetret Dev­ri’nde, 1412'de Musa Çelebi tarafından kuşatıldı.

On Soruda İstanbul Kuşatmaları ve Fatih (III) – Friendz10

Bizans'ın Musa Çelebi'nin karşısına Çelebi Mehmed'i çı­karması yüzünden, kuşatma kaldırıldı. İstanbul'un Fe­tih'ten önceki son kuşatması ,II. Murad tarafından 1422'de oldu. An­cak bir netice alınamadı. Bu dönemlerde topun yeterince gelişmemesi, İstanbul kuşat­maları sırasında Osmanlı için, devamlı olarak bir dış veya iç tehdidin gündeme gelmesi, Os­manlı’ya engel oldu.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Küresel Isınmadan Türkiye Nasıl Etkiliyor? – Friendz10
Yabancı Aksan, İnanılır Olmaya Zarar Verir Mi?
Ay’da Nasrettin Hoca Krateri

Ay’da Nasrettin Hoca Krateri

Gökadalardan Bir Gül

Gökadalardan Bir Gül

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Ortamda Olmak

probiyotik
bubble30
Nielawore

DAYANIŞMA -BERTOLT BRECHT -Friendz10

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun