Temmuz 03, 2022

KRALİÇELER ve KOMPLOLAR (IV)

Darnley bir komplo hazır­layarak Rizzo'yu kraliçenin de bulunduğu bir mekânda öldürttü, sonra da suçu başka­larına yıkıp cinayet­ten sıyrıldı. Bu ara­da Mary, Darn­ley'den bir oğul do­ğurdu. Bu çocuk, “VI. Ja­mes” adıyla İskoçya, “I. James” adıyla da İngiltere tahtına geçecekti. Kısa bir süre sonra tüm ülkenin nefret ettiği Darnley de öldürüldü: Mary Stuart onu korumamıştı.

KRALİÇELER ve KOMPLOLAR (IV)

Henüz 26 yaşında ikinci kez dul kalan Mary Stuart, aradan sadece iki ay geçtikten sonra, kocasını öldüren gru­bun elebaşılarından Boswell'e âşık oldu ve onunla, düzmece bir duruşmadaki beraatinin ardından, apar topar evlendi. Bu evlilik nefretle karşı­landı ve lanetli çift, Borthwich Şatosu'nda, balayında iken kuşatıldılar. Kaçtılar; ama Mary bu kez genel ayaklanma ile başa çıkamayacaktı.

KRALİÇELER ve KOMPLOLAR (IV)

Katoliklerin desteklediği bir ordu topladılar; ama artık İskoçların büyük çoğunluğu onlara karşıydı. Carberry Hill Savaşı'nda yenildiklerinde, Mary oğlu lehine tahtan fera­gat ettirilerek Lochleven'de bir adaya hapsedildi. Bu kez de Katolik taraftar­larının yardımıyla hapisten kaçıp yine bir ordu topladı ve Langside onun on savaşı oldu. Kesin yenilgiye uğradı ve İngiltere'ye rakibesi olarak gördüğü kuzeni Kraliçe Eliza­beth'in yanına kaçtı.

KRALİÇELER ve KOMPLOLAR (IV)

İki kraliçeliği yitirmiş olan Mary Stuart, 1 568'den başla­yarak 19 yıl boyunca sığın­macı olarak kaldığı ve sürekli izlendiği İngiltere'de de karı­şıklık çıkardı: Tarihler, onun güzel fakat fazla akıllı olmadı­ğını yazarlar. Nihayet İngilizler onu yok etmeye karar ver­dikleri zaman, “Ba­bington Komplosu” diye adlandırılacak plan hazırlandı: Elizabeth'in öldü­ğü ilan edilecek ve yerine Mary geçirilecekti. Mary ilişki kurduğu kişilere kraliçelik niyetini açıkça ifade edip komplocularla ilişkiye girmekte tereddüt etmeyince tuzağa düştü ve idama mah­kum edilerek 1587 'de öldü­rüldü.

Yorumlar

  • Komplolardan hiç hoşlanmam

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Sinema (IV)
Birinci Dünya Savaşı’na Girişimiz (II)
BÜYÜK İSKENDER (III)

BÜYÜK İSKENDER (III)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Dayanak Noktası

probiyotik

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

bubble30
Nielawore

DÜNYANIN MERKEZİ: AXIS MUNDI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun