Aralık 06, 2023

Fransa Kuzey Amerika’dan Kovuldu

1714 yılında gelindiğinde İspanya Veraset Savaşları sona ermişti. Bu savaş hem Fransa için hem İspanya için hem de İngiltere için oldukça yıpratıcı ve yorucu olmuştu. Bu savaşın sonunda İspanya tahtı başka hiçbir devletin eline geçmemişti. Bu savaş olurken Portekiz Brezilya toprakları üzerinde daha fazla yayılmıştı. Savaşın sonunda Fransa günümüz ABD’sinin batısına doğru topraklarını genişletirken İngiltere ise günümüz Kanada’sının yarısını almıştı. İspanya ise Güney Amerika’da bazı ufak toprak kazanımları elde etmişti. İspanya Veraset Savaşları’nın kaybeden tarafı Fransa olmasına rağmen Kuzey Amerika’da en fazla toprak kazanan ülkelerden birisi olmuştu.

Fransa Kuzey Amerika’dan Kovuldu

İspanya Veraset Savaşları'nın ardından uzun bir süre boyunca Avrupa’da yaşanan herhangi bir olayın Amerika Kıtası’na çok büyük bir yansıması olmamıştı. Amerika Kıtası’nda bulunan devletlerin toprakları uzun zaman boyunca aynı kalmıştı. Ancak 1750’li yıllara gelindiğinde yeni ve büyük bir savaşın gümbürtüleri Amerika Kıtası’na kadar gelmişti. İngilizler Fransızlarla yaşadıkları bazı anlaşmazlıkların sonucunda Fransızların pek çok gemisine el koymuşlardı. Fransızların ise denizde İngilizlerle boy ölçüşebilecek güçleri yoktu. Ancak Fransa’nın kara ordusu İngiliz kara ordusundan çok daha güçlüydü. Fransa Avrupa’da karadan bir savaş vererek İngilizleri sıkıştırmak niyetindeydi. Aslında o döneme bakıldığı zaman Avrupa’da büyük ve dünyanın pek çok bölgesini saracak boyutta bir savaşın alt yapısı hazırdı. Yedi Yıl Savaşları yaklaşıyordu.

Fransa Kuzey Amerika’dan Kovuldu

Yedi Yıl Savaşları 1756 yılında başladı. Bu savaşta ana taraflara baktığımız zaman İngilizler, Prusyalılar ve Hannover bir tarafken Fransa, Avusturya ve Rusya başka bir taraftaydı. Savaş sürerken savaşa katılan başka devletlerde olmuştu. Yedi Yıl Savaşları’nın sebeplerine baktığımız zaman savaşan her devletin kendisine has bir çıkarı vardı. Savaş başladıktan kısa bir süre sonra dünyanın pek çok yerine yayıldı ve etkileri okyanuslarda ve Amerika Kıtası’nda da hissedildi. Savaş 1763 yılında sona erdiğinde kazanan taraf İngilizlerin olduğu taraf olmuştu ve bu savaştan en karlı çıkan taraf İngilizler olmuştu. İngilizler denizdeki büyük askeri güçleri sayesinde düşmanlarını ağır bir yenilgiye uğratmıştı. Bu savaşın sonunda Kuzey Amerika’da Fransa’nın toprağı kalmamıştı. Kuzey Amerika’daki Fransa topraklarının büyük bir kısmını İngilizler alırken İspanyollar da Meksika’ya yakın olan bazı kısımları almıştı. Bu savaş İngilizlerin yükselişi anlamına gelirken Fransa için tam bir yıkım olmuştu.

 

Yedi Yıl Savaşları’ndan sonra Amerika Kıtası’nda neler değişti?

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Ortamda Olmak

Ortamda Olmak

Bir Ülkenin Ekonomisi Bitcoin'e Bağlı – Friendz10
2024 Küresel Bankalar İçin Zor Geçebilir – Friendz10
Herkesin Aynı İşe Karışması – Friendz10

Herkesin Aynı İşe Karışması – Friendz10

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Ortamda Olmak

probiyotik
bubble30
Nielawore

DAYANIŞMA -BERTOLT BRECHT -Friendz10

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun