Ağustos 15, 2022

En Uzun Canlı

Bu daha önceki rekorların sahibi mavi balinanın neredeyse iki katı, çivit denizanasının 2-3 katı kadardır. Bantlı solucan bir olimpik havuzun bir ucundan öbürüne uzanır ve yine de bir bölümü artar. Bantlı solucanlar Nemertea solucan ailesine dahildir {Nemertea adı Yunancadaki bir deniz tanrısı olan Nemertes kelime­sinden gelir). Binden fazla türü vardır ve çoğu suda yaşar. Çok uzun ve incedirler, en geniş olanının eni birkaç milimetredir.

En Uzun Canlı

Çoğu kaynak, bantlı solucanların sadece 30 metre uzunluğa ulaştığını savunur bu da onun şu ana kadar ölçülmüş en uzun çivit denizanasından (yaklaşık 36,5 m) kı­sa olduğu anlamına gelir. Fakat son bilgilere göre bu solucanla­rın esneme oranlarının inanılmaz derecede yüksek olduğa orta­ya çıkmıştır. Tamamen uzadığında birçoğunun 50 metreyi aştı­ğı görülmüştür.

En Uzun Canlı

Fosil kalıntıları, bantlı solucanların 500 milyon yıldır va­r olduklarını göstermektedir. Bantlı solucanların kalbi yoktur. Kan, kaslar tarafından pompalanır. Ağzı ve anüsü ayrı olan en basit organizmadır. Çok obur etoburlardır. Yapışkan ya da zehirli kancalarla donanmış uzun ince hortumlarını fırlatarak küçük kabuklula­rı yakalarlar. Bu hortumlar solucanın kendi boyunun üç katı kadar olabilir.

En Uzun Canlı

Çoğu bantlı solucan, okyanusun derin kuytularında gizle­nir fakat bazıları inanılmaz derecede parlak renktedirler. Nemertealar zarar gördüklerinde kendilerini yenileyebilirler. Fa­kat bantlı solucan türleri aslında küçük parçalara bölünerek çoğalır, bu parçalardan her biri yeni bir solucan haline gelir.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

Osmanlı’nın Türkmen Aşiretleri (II)

Osmanlı’nın Türkmen Aşiretleri (II)

Psikolojinin Dili

Psikolojinin Dili

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (II)

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (II)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun