Mayıs 21, 2024

Büyük İskender (II)

İlginç olan, İskender'i tanrısallaştıran doğulu halkların, onun "insansı" niteliklerini batılı toplumlardan çok daha gerçekçi bir şekilde betimlemesi. İskender'i en iyi ve ayrıntılı anlatan kaynakların başında gelen Hint ve Pers efsanelerine bakıldığında, dış görünüşünün, günümüz Hollywood'unda çevrilen filmlerde ona yakıştırılanın aksine, esmer ya da kumral olduğu görülüyor!

Büyük İskender (II)

Batı dünyasındaki adıyla Alexander, Farsça ve Arapça'da "İskender" olarak geçiyor. İsminin doğu dillerinde telaffuz edildiğinde, değişik bir Asyatik formun kullanılmış olması doğaldır. Burada Sanskritçe'de hangi formun kullanıldığı üzerinde durulması gerekli. Bunu öğrenmek için de Budist rahiplerin yıllıklarına bakmamız gerekiyor.

Büyük İskender (II)

 Sanskritçe Melinda, Kumara, Senani, Sakti-Dhara (mizrak taşıyan)

 

Örneğin, "Menander" adlı Yunan-Baktria kralı. Budistlere ait kaynaklarda Sanskritçe "Melinda" olarak adlandırılıyor. İskender'in de benzer bir dil çarpılmasıyla Hint kaynaklarında "Skanda" olarak geçtiğini görüyoruz. İskender efsanesi çeşitli kavimler arasında yayıldıkça, ismi de farklı şekillerde telaffuz edildi. (Kimi Sanskrit kaynaklarında "prens" anlamına gelen "Kumara" olarak yer alan İskender, bazen de "başkomutan" anlamına gelen "Senani" diye anıldı. Büyük İskender'i, günümüzdeki bir kavramla tanımlarsak, o gerçek bir "savaş beyi" idi. Kendisine candan bağlı Makedon savaşçılarından oluşan ordusundaki en gözde silah ise mızraktı. Sanskritçe'deki Skanda'nın diğer bir söyleniş şekli "Sakti-Dhara"dır. Anlamı ise "mızrak taşıyan"dır.

Büyük İskender (II)

Sizi biraz daha şaşırtalım mı? Makedonyalı Büyük İskender, bugün Hindu dininin en önemli tanrılarından biri, tanrı Şiva'nın oğlu Skanda'nın da isim babası! "Tanrı" Skanda'nın diğer adlarından biri ise, İskender'in de adı olan "Kumara"dır, yani prens!

Yorumlar

  • ay şok oldum cidden

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

Neden Uyuyoruz?

Neden Uyuyoruz?

Parmaklarımız Niçin Çıtlar?

Parmaklarımız Niçin Çıtlar?

Niçin Her İnsanın Ses Tonu Farklı?

Niçin Her İnsanın Ses Tonu Farklı?

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

En Etkili Olan

probiyotik

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

bubble30
Nielawore

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun