Ağustos 15, 2022

HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN ŞÖHRET: HEROSTRATUS

Bundan binlerce yıl önce 21 Temmuz 356'da Herostratus adında biri 'adını ölümsüzleştirmek, sonsuza kadar hatırlanmak' amacıyla Antik Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Efes'te bulunan mermerden yapılmış Artemis Tapınağı'nın ahşap çatı kirişlerini ateşe vererek yapıyı yakmıştır. Bunun üzerine Efesliler Herostratus'ü idam etmiş ve onun adının anılmasını yasaklamıştır.

Bu olay üzerine 'Herosratik ün' terimi ortaya çıkmıştır ve Herostratus'un bu davranışı günümüzde 'her ne pahasına olursa olsun şöhret' anlamına gelmektedir. Çünkü her ne kadar adının anılması Efesliler tarafından yasaklanmış olsa da binlerce yıl sonra bile Herostratus kendi hakkında konuşturmayı başarmıştır, ne pahasına olursa olsun ün kazanmayı istemiş ve elde etmiştir.

Bunu da şöyle elde etmiştir; Theopompus, Herostratus'un adını ve yaptıklarını eserine aktarmıştır. Ancak hiçbir zaman iyi anılmamıştır. Adı, tanınma arzusu ile kültürel varlıkları yok eden veya diğer uygunsuz eylemlerde bulunan kişiler söz konusu olduğunda anılmıştır. Böylece Herostratus, sırf şöhret olmak uğruna kötülükler yapan kişilere verilen bir ad haline gelmiştir.

HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN ŞÖHRET: HEROSTRATUS

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLA!

Yorumlar

  • tıkla!!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

CİLT BAKIM RUTİNİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?
GÜNÜN KOMBİNİ: TULUM'BA

GÜNÜN KOMBİNİ: TULUM'BA

BU BAKIŞLAR YAPTIRMIYOR MU HER ŞEYİ?

BU BAKIŞLAR YAPTIRMIYOR MU HER ŞEYİ?

ERKEK MODASI: SAHİL SERİNLİĞİ

ERKEK MODASI: SAHİL SERİNLİĞİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun