Haziran 26, 2022

Karşılığını Vermemek

Yapılan bir kötülüğe karşı belli sebeplerden dolayı belli ahlaki sebeplerden dolayı kötülükle karşılık vermemek yüce bir davranış olarak anlatılır. Genellikle de yapılanların karşılığı yasalardan dolayı ya da ahlaki kurallardan dolayı pek verilmez. Ama tek sebep ahlaklı olmak mı?

Karşılığını Vermemek

Kötülük gören insanların yaşadıkları kötülüğün karşılığını birebir verebilecek güçte olsalar kaç kişi ahlaki kurallara uyardı? Yasaların yaptırım gücü pek çok insanın gücünden daha yukarıda. Bu sebeple pek çok insan kendisine yapılanın karşılığını istese de verebilecek durumda değil. Ancak karşılığı verilmemiş her kötülük o kötülüğün devam etmesine izin vermek demek olur. Kötülük karşılığını göremediği zaman güç kazanır.

Karşılığını Vermemek

İşte yasaların çözemediği problem. Yasal düzen gücü olmayan insanların kendilerine yapılan kötülüğe karşılık verme iradesini insanların elinden alır. Yasalarla gelen adalet geç gelir. Yasalarla gelen adalet masraflıdır. Yasalarla gelen adalet güçsüzün yanında değildir. Yasalarla gelen adalet güçsüz insanlar için uzun süren bir süreçtir. Aslında güçsüz insanları adaleti aramaktan caydıran bir sistem. Yasalar tüm kötülükleri kapsamaz. Ancak bireysel adalet bunun tam tersidir. Bireysel adalet karşılığını verir.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Koruma Kalkanı

Koruma Kalkanı

Enflasyon Sürpriz Yapabilir

Enflasyon Sürpriz Yapabilir

Genelleme

Genelleme

Başka Yerde

Başka Yerde

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Koruma Kalkanı

probiyotik

Saat Yönünün Tersine

bubble30
Nielawore

RENGARENK YUMURTALAR: PASKALYA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun