Haziran 26, 2022

Dünyadaki En Büyük Kaya

Batı Avustralya'nın ücra bir köşesi olan Augustus Dağı ya da Burringurrah, dünyanın tek parça halindeki en büyük kayasıdır. Uluru ya da Ayers Kayası'nın iki buçuk katı büyük­lüktedir ve doğal dünyanın en az tanınan ama en görkemli mevkilerinden biridir. Etrafını saran ıssız alandan 858 metre yüksektedir ve dağ sırtı uzunluğu 8 km'den fazladır.

Dünyadaki En Büyük Kaya

Uluru'dan daha yüksek ve daha büyük olmasının yanında ondan çok daha yaşlıdır. Görünürdeki gri kumtaşı, bir milyar yıl önce oluşmuş deniz dibinin kalıntılarıdır. Kumtaşının al­tındaki asıl kaya 1650 milyon yıl öncesine dayanan bir granit­tir. Uluru'daki en eski kumtaşı ise sadece 400 milyon yıl önce­sinden kalmadır.

Dünyadaki En Büyük Kaya

Bu kaya Wadjari'ler için kutsaldır ve ismini yetişkinliğe adım töreninden kaçmaya çalışan Burringurrah adlı bir erkek çocuğundan almıştır. Burringurrah, takip edilip bacağından mızrakla vurulmuş, ardından da eli sopalı kadınlar tarafından öldüresiye dövülmüştür. Kayanın şekli, onun yüzüstü yığılmış, bacakiarım göğsüne doğru çekmiş ve bacağından mızrağın bir ucu çıkmış haldeki vücudunun şeklini yansıtır. Ayers Kayası'nın bir diğer kuyruk acısıysa Augustus Daği'nın monolit (tek parça) oluşudur. Uluru ise tek parça değil­dir. O sadece devasa bir yeraltı kaya oluşumunun doruk yap­tığı bir yerdir ve bu, Conner Dağı (Attila) ve Olga Dağı'nda (Kata Tjuta) da ortaya çıkmıştır.

Yorumlar

  • Çok büyükmüş

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Saat Yönünün Tersine

Saat Yönünün Tersine

Jarramas and Jilderim (IV)

Jarramas and Jilderim (IV)

Sarıkamış Harekâtı Tanıklıkları (III)

Sarıkamış Harekâtı Tanıklıkları (III)

Devşirme (IV)

Devşirme (IV)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Koruma Kalkanı

probiyotik

Saat Yönünün Tersine

bubble30
Nielawore

RENGARENK YUMURTALAR: PASKALYA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun