Ekim 05, 2022

SENECA’NIN ÖLÜMÜ

Geç̧ dönem Stoa okulunun başta gelen isimlerinden biri de Seneca’dır. Seneca, varlıklı bir aileden gelmektedir. Roma İmparatoru Tiberius ve Caligula dönemlerinde avukatlık yapmış̧, etkili söylevleriyle ilgiyi üzerine çekmiştir. Seneca’nın Stoacı yaklaşımı ile dağınık hayatının çok uyuşmadığı anlatılır. Seneca, İmparator’un kız kardeşiyle yasak aşk yaşadığı gerekçesiyle sürgüne gönderilmiştir.

SENECA’NIN ÖLÜMÜ

İmparatoriçe Aggripina, oğlu Neron doğduğunda onu eğitmesi için Seneca’yı Roma’ya geri çağırmıştır. Seneca, Roma’ya geri döndükten sonra siyasetle aktif şekilde ilgilenmiş; ancak yasayışı ve görüşleri tepki çekmeye devam etmiştir. Bir süre sonra Seneca, İmparator Neron’a suikast planı yapmakla suçlanmış ve idama mahkum edilmiştir. Cezası idam olsa da intihar etmesine izin verilmiştir. Seneca bileklerini kesip, zehir içerek ve arkadaşlarıyla sohbet ederek ölümü beklemiştir.

SENECA’NIN ÖLÜMÜ

İspanyol ressam Manuel Dominguez Sanchez, 1871 tarihli The Death of Seneca isimli eserinde Seneca’nın ölümünü resmetmiştir. Tablo, Madrid’de Museo Del Prado’da sergilenmektedir. Eserde, bir küvet içerisinde Seneca ve çevresinde üzgün dostları resmedilmiştir.

 

Kaynak: SanatTarihiDünyası

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇANAKKALE BOĞAZI’NA ADINI VEREN KIZ: HELLE
OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun