Ağustos 11, 2022

METAL ATIKLARDAN PORTRELERE

İngiliz sanatçı Matt Small, çalışmaları için boş bir tuval dışında neredeyse her şeyden ilham alıyor. Tablo yerine Londra sokaklarında bulunan paslı raflar, fırın kapakları ve hatta eski araba kaportaları gibi ıskartaya çıkmış eşyaları seçmeyi tercih eden sanatçı, bir kenara atılmış nesneleri atölyesine geri götürüyor ve onları sanat eserlerine dönüştürerek yeni bir hayat veriyor. Sanatçı metalin üzerine portreler çizmek yerine, kesilmiş parçaları seramik karolarla aynı şekilde mozaik portreler oluşturmak için kullanmaya karar vermiş. Sanatçının her bir eseri, tasvir ettiği konu kadar benzersiz.

METAL ATIKLARDAN PORTRELERE

Matt Small kendi çalışmaları hakkında şöyle diyor:

“Bölgemde yaşayan insanları, portrelerde nadiren yer alan, toplumda yok sayılan, değer verilmeyen bireyleri her zaman yansıtma ihtiyacı hissettim.

Arzum, onları güzel ve öne çıkarılmayı hak eden olarak göstermek, desteklemek. Öncelikle eserlerimi sokakta bulduğum atılmış eşyalar üzerine çizmeye başladım. Benim için faydasız görülen ve artık katkıda bulunamayacak bir materyali kullanmak ve daha sonra o nesneyi toplum tarafından muhtemelen aynı şekilde dışlanan biriyle bağdaştırmak mantıklıydı.”

METAL ATIKLARDAN PORTRELERE

“Bu mozaiklerin gençlerimizi nasıl görmemiz gerektiğine dair bir açıklama yaptığını hissediyorum. Onların değerlerinin farkında olursak, potansiyellerini kullanırsak, onlara yatırım yaparsak, topluma anlamlı bir şekilde katkıda bulunmak gibi daha anlamlı istekleri olacak. Gençlerimizin hiçbirinin hayatın hurda yığınına dönüşmesini istemiyoruz. Onlara, dünya için gerçekten değerli oldukları inancını aşılayabiliriz.”

METAL ATIKLARDAN PORTRELERE

Kaynak:

http://www.matthew-small.com/gallery.html

https://www.sanatperver.com/mozaik-portreler/

İlgili Resimler

Yorumlar

  • Atıkların harika dönüşümü!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun