Ağustos 10, 2022

EŞİTSİZ EVLİLİK

Rus Ressam yoksul bir köylü çocuğu olarak dünyaya gelmişti. En büyük isteği içinde bitmek tükenmek bilmeyen sanatını icra etmekti. Pukirev her şeyin üstesinden gelmişti de AŞK acısı başkaydı. Aşk en büyük sınavı olacaktı. 1800’lü yıllarda aileler kızlarını bir nevi hayat sigortası olarak kullanmakta idi. Yüksek rütbeli para babaları ile evlendirmek. Ortalık yangın yeri gibiydi, genç kızlarla evlenmek için bir sürek avı başlamıştı.

EŞİTSİZ EVLİLİK

Elinden hiçbir şey gelmiyordu. En azından Ruh Eşini sanatı ile buluşturmak istiyordu. Ten ayrılsa da yürekleri bu resimde birlikte atacaktı sonsuza kadar...Sevdiğini son bir kez görmeli idi. Biliyordu ‘Vuslat’ artık imkânsızdı. Düğünün olacağı kiliseye gitti herkesten önce. İşte geliyordu sevdiceği, güzel demek çok az kalıyordu. Mahzun yüzünü bir kere ona çevirse idi oracıkta ölebilirdi. Göz göze geldiklerinde bir damla gözyaşı yakıp kavurdu tenlerini.

EŞİTSİZ EVLİLİK

Atölyesine koştu çıldırmıştı. Önce sevdiğini çizmeye başladı. Hafızasının ihanetine uğramak istemiyordu. Ruh Eşini beyazlar içinde, dokunmaya kıyamadığı bukleleri üzerinde bahar çiçekleri ile bir peri olarak resmetti. Göz göze gelmesin istedi artık kimse ile son gördüğü yüz sevdiği adam olmalıydı. Evlendiği adam kötüydü, içinden geldiği gibi betimledi onu da.

Kendisinin arkasını yasladığı, ona ihtiyaç duyduğu her an yanında olduğunu bilsin istedi. Elleri… Çaresizce kenetlendi birbirine.

EŞİTSİZ EVLİLİK

Sabah oluyordu acele etmesi gerekiyordu. Artık o dün geceki Pukirev değildi. Sanatını baştan yaratıyordu bu döngünün ilk tablosu;

EŞİTSİZ EVLİLİK/ Vasily Vladimirovich Pukirev

 

 

Kaynak: mitologoscom

Yorumlar

  • Çok ilginç bir tablo

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun