Ağustos 15, 2022

ANNESİNİ SON GÖRÜŞÜNDEN KALAN ÖRTÜYLE: TERAPİST

Sıradan bir aile pikniğiydi. Ta ki annesini gözden kaybedene kadar. O aile pikniğinin yapıldığı gün, on üç yaşındaki bir çocuğun, hayatının sonuna kadar unutamayacağı bir görüntü ile sonlandı. Görüntüde üzerinden sular damlayan annesinin cesedi vardı. Bir de yüzündeki örtü.

O küçük çocuk Rene Magritte idi.

ANNESİNİ SON GÖRÜŞÜNDEN KALAN ÖRTÜYLE: TERAPİST

Gerçeküstücülük akımının filozofu, gizemcisi olarak anılan ressamın eserlerinde kullandığı örtü annesini gördüğü ve hayatı boyunca rüyalarında gördüğü örtüdür. Kırmızı bir örtü kullandığı "Terapist" isimli eserinde ihtiyar bir adam tek başına seyirciye mesajlar vermektedir. Yaşlı adam bastonunu bir elinde diğer elinde ise yalnızca bir torbaya sığan hayat birikimlerini tutmaktadır. Üst bedeni bastırdığı tüm duyguları temsilen bir kafese hapsedilmiştir. Kafeste resmedilen iki güvercin ise bedensel erkek isteklerini simgeler. Kafesin kapısı açık olmasına rağmen kuşlar uçmak için hiçbir hamle yapmamaktadır. Kafesin bir kısmı kırmızı örtüyle örtülmüş olsa bile seyirciye dönük kısmı örtülü değildir. Yaşlı adamın bedensel isteklerini artık bastırmak zorunda değildir. Çünkü cinsel dürtüleri özgürlüğe kavuşturulsa bile onun için bir anlamı olmayacaktır.

ANNESİNİ SON GÖRÜŞÜNDEN KALAN ÖRTÜYLE: TERAPİST

Akımın temsilcilerinin temel amacı; toplumsal gerçeklik olarak kabul ettirilen dayatmaların alt-üst edilmesi gerektiğidir. Toplumsal ön yargılara, birbirine karşı tahammülsüzlüklere ‘Başkaldırı’ hareketinin gizem ressamı…

ANNESİNİ SON GÖRÜŞÜNDEN KALAN ÖRTÜYLE: TERAPİST

Yorumlar

  • Enteresan bir tablo

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun