Ocak 31, 2023

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

Aldatmak her ne kadar kötü bir şey olsa da birileri eşlerini aldatıyor, bu bir gerçek. Aldatan bu kadınlar ve erkekler bunu neden yapıyor?

Tek kişilik bir eylem olmayan yani sonuçlarından sadece aldatan kişinin sorumlu olmadığı aldatma eylemi, evlilik veya ilişki içerisinde bulunulan kişiye karşı yapılmış ahlaki olmayan bir davranıştır.

Aldatmada kırılan güven çoğu zaman onarılamaz derecede yaralanır. Yeni bir partnerle yeni bir birliktelikte dahi önce bir güven problemi yaşanır ve akılda hep şu soru kalır: Ya tekrar başıma gelirse?

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

Her bir bireyin aldatma nedeni farklı olsa da bazı ortak sebepler bulunuyor. Kadınlar ve erkekler için ortak olduğu düşünülen madde ise anne-baba ile kurulan güvensiz bağlanma.

Farklı bulgular olsa da Eda Kaya Örk'ün "Bağlanma Kuramı Çerçevesinde Aldatma ve Boşanma" başlıklı derleme çalışmasında bulduğu sonuçlar, bebeklikteki bağlanmanın yetişkin romantik ilişkilerini de yordadığı yönünde. Yani yazara göre bebekliğinizde size bakım veren kişiyle güvenli bir bağ kuramadığınızda yetişkin romantik ilişkileriniz bundan kötü etkileniyor.

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

Birçok araştırmada aldatmanın tanımının, kadınlar ve erkekler için aynı olmadığı ve kişilerin, aldatma eylemini kendilerince meşrulaştırmaya çalıştıkları görülmüş. Örneğin duygusal bir konuşmayı kadınlar aldatma sayarken birçok erkeğe göre bu normal olabiliyor. Bunun yanında kadınların daha duygusal ağırlıklı nedenlerle aldattığı düşünülüyor.

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

KADINLARIN ALDATMA GEREKÇELERİ

Yazara göre kadınlar yeterince takdir edilmediklerinde ihmal edildiklerini ve görmezden gelindiklerini hissediyorlar. Bu düşünce de kadınlarda sevilmediği hissinin oluşmasına ve birliktelikteki yerini sorgulamasına zemin hazırlıyor.

Uzmanlara göre kadınlar cinsellikle beraber yoğun duygusal etkileşimin de olduğu birliktelikleri tercih ediyorlar. Bunların eksikliği de kendilerini değersiz hissetmelerine neden oluyor. Duygusallık ve samimiyet eksikliği, kadınların aldatmasına neden oluyor olabilir.

Birlikteliklerde her iki tarafın da beklentileri vardır. Kadınların beklediği şey ilgi olabilir. Bu ilgi kişiye göre değişse de eşlerinin kendileriyle yeterince ilgilenmediklerini, kendilerine zaman ayırmadığını düşünen kadınlar; yalnız hissediyor ve bu yalnızlık da onlara aldatmayı kurtuluş çaresi olarak gösteriyor olabilir.

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

Erkeklerin, aldatmalarını normalleştirmeye çalışmak için söyledikleri nedenler var fakat bunlar gerçek nedenler olmayabilir. Birçok erkek kendi yaptığını normalleştirmek için ya diğer erkeklerin de aynı şeyleri yaptığını ve bunun normal olduğunu söyler ya da yaptığı şeyin zararsız olduğunu evliliğindeki problemlerin onu buna ittiğini söyler. Bunların daha derinine indiğinizde ise altta farklı dinamiklerin yattığını görebilirsiniz.

Araştırmalara göre eylemlerinin sadece kendisiyle ilgili olduğunu, sonuçlarının karşı tarafa vereceği zararın farkında olmayan erkekler aldatabiliyorlar. Hayatlarındaki problemlerle sağlıklı bir şekilde baş edemeyenler, alkol ve cinselliği çözüm olarak görebiliyorlar. Bunun bir çözüm değil, var olan problemlerden bir kaçış olduğunun farkındalığını kazanmaları gerekiyor.

Kendini eşine layık görememek de bir aldatma sebebi olabiliyor. Bir çözüm aramayan fakat bir kaçış arayan erkeklerin aldatma eylemine daha sık başvurdukları görülüyor.

Uzmanlara göre özellikle orta yaş krizlerinde kendini daha değerli hissetmek için erkekler bu yola başvuruyorlar. Ya da bunlardan biraz daha farklı olarak kişi, ilişkiyi bitirmek istiyor ama kendi öz güveni yetersiz olduğu için karşı tarafın bitirmesini sağlayacak davranışlarda bulunuyor olabilir.

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

Önceliği kendisi olan kişinin karşı taraftan beklentisi çok olur. Karşı tarafın kendi beklentilerini yerine getirmediğini fark ettiğinde özellikle sosyal desteği ve aile desteği yoksa bu durum aldatmayla sonuçlanabiliyor.

Beklentisi eşinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması olan erkekler, bunun olmadığını gördüklerinde (ki bu olamaz zaten) ihtiyaçlarının karşılanabileceğini düşündükleri bu yeni ilişkiye doğru veya yanlış demeden yönelebiliyorlar.

PSİKOLOJİYE GÖRE KADINLAR VE ERKEKLERİN ALDATMA GEREKÇELERİ

ALDATMAK HİÇBİR ZAMAN TEK YOL DEĞİLDİR!

Mutsuz olunan bir birliktelikte eşine sadakatsizlik yapmak bir yol fakat olumsuz bir yol. Çift terapisi, ilişkideki sorunları düzeltmek için doğru bir yol olarak seçilebilir.

Sorunlar her yol denenmesine rağmen çözülememişse, partnerimize karşı dürüst olmak ve ayrılık veya boşanma yolunun; onun güvenini kırmaktan, onu ve kendimizi küçük düşürmekten daha sağlıklı bir yol olabileceğini unutmayalım.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • ALDATMAK HİÇBİR ZAMAN TEK YOL DEĞİLDİR! GEREKÇESİ DE YOKTUR!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun