Haziran 26, 2022

Esas Amaç

Tarihe de baksak günümüzde insanların sıradan davranışlarına da baksak genellikle davranışı yapan bireylerin davranışlarını akıl ya da mantıkla izah etme çabası görünebilir. Davranışların mantık ve akılla izah edilmesi ise genellikle kötü denebilecek davranışları açıklarken kullanılır. Yani "evet bu yanlışı yaptım ama gelecekte şuna inandığım için yaptım" gibi.

Esas Amaç

Bir de bunun duygularla açıklanarak yapılanı vardır. Mesela "evet yaptığım kötü gözükebilir ama sevdiğim için yaptım" gibi. Bu bahanelerin arkasında gizlenen esas sebepler ise genellikle insanların sapkınlıkları ya da genel olarak yanlış kabul edilen duygularıdır. İnsanlar kendi bahanelerini yaratıp dışarıya söylerken aslında neden o bahaneyi söylediklerini ve o bahanenin arkasında nasıl bir gerçek olduğunu içlerinde bir yerde bilirler.

Esas Amaç

Yapılan bir kötülüğün dışarı söylenenle aynı olduğu durumlar da vardır tabi ki. Mesela kendisini öldürmek isteyen bir insandan korumak karşısındaki insanı öldüren birisi. Ama bu tarz istisnalar dışında genellikle bahaneler arkasında kötülükleri gizler.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Koruma Kalkanı

Koruma Kalkanı

Enflasyon Sürpriz Yapabilir

Enflasyon Sürpriz Yapabilir

Genelleme

Genelleme

Başka Yerde

Başka Yerde

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Koruma Kalkanı

probiyotik

Saat Yönünün Tersine

bubble30
Nielawore

RENGARENK YUMURTALAR: PASKALYA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun