Temmuz 03, 2022

Gözyaşları Ne İşe Yarar?

Üzüldüğümüz ya da çok gül­düğümüzde, bazen de gözü­müze toz gibi yabancı bir madde kaçtığında, sonuç her zaman ay­nıdır: Gözümüzün kenarından saydam bir sıvı fışkırır ve yanak­lar boyunca tuzlu bir çizgi halin­de aşağıya doğru iner. Bunlar gözyaşlarıdır. Gözyaşı bezleri­nin salgıladığı bu saydam sıvı, konjonktiv denen gözbebekleri­nin içindeki mukoza zarını yıka­dıktan sonra "boşaltıcı kanallar" aracılığıyla gözün dışına çıkar.

Gözyaşları Ne İşe Yarar?

Gözyaşlarının görevi insanın heyecanlarını somutlaştırmasıyla sınırlı değildir. Her göz kırpışma­sında, göz bu gözyaşı bezlerinin ürettiği sıvıyla iyice yıkanıp temizle­nir ve böylece kuruması önlenir. Ay­rıca gözyaşı, göze giren toz parça­cıklarının atılmasına da yardımcı olur. Bir heyecan ya da dış etki so­nucu dışarıya atılmayan gözyaşları burun deliklerine akar ve daha son­ra da yutulur.

Gözyaşları Ne İşe Yarar?

Gözyaşı sadece gözü nemli tutmaya ve onu parçacıklardan korumaya yaramaz, aynı za­man da dezenfekte de eder. Gözya­şı glikoz ve sodyum klorür dışında, bazı bakteriyel likitler ve enzimler içerir ve bunlar göze giren mikrop­ları öldürürler.

Yorumlar

  • Göz yaşları aslında son derece önemliymiş

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Sinema (IV)
Birinci Dünya Savaşı’na Girişimiz (II)
BÜYÜK İSKENDER (III)

BÜYÜK İSKENDER (III)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Dayanak Noktası

probiyotik

Konuştuklarımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

bubble30
Nielawore

DÜNYANIN MERKEZİ: AXIS MUNDI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun