Ağustos 15, 2022

YILAN TANRIÇA: RENENUTET

Mısır mitolojisinde bereket, şans ve verimli arazilerin tanrıçası olan Renenutet, insanlara yiyecek ve içecek veren tanrıçadır. Kralın koruyucusu olarak kabul edilir. Başı kobra yılanı şeklinde olup, gövdesi kadın şeklinde tasvir edilir.

Hasat zamanı boyunca insanlar Renenutet'e birçok adakta bulunmuştur. Başlangıçta, Renenutet kültü Terenuthis merkezlidir.

YILAN TANRIÇA: RENENUTET

Beslenme tanrıçası olarak da bilinen Renenutet'in kocası Sobek olarak görülür. Yıllık su baskını, bol miktarda hasat sağlayan verimli silt (Silt, kumdan küçük kilden büyük taneli malzemeye verilen isimdir.) bırakan Nil Nehri olarak temsil edilir. Medinet Madi tapınağı hem Sobek hem de Renenutet'e adanmıştır. Faiyum'da küçük ve süslü bir yapıdır. Ayrıca bu tanrıçanın, doğumdan ölüme kadar firavunların yanında olduğu söylenir.

YILAN TANRIÇA: RENENUTET

Daha sonra, Aşağı Mısır'ın tamamının ibadet ettiği bir yılan tanrıçası olan Renenutet, Aşağı Mısır'ın güçlü koruyucusu ve bir kobra olarak temsil edilen başka bir yılan tanrıçası olan Wadjet ile giderek daha fazla ilişkilendirilir. Sonunda Renenutet, bakışları ile düşmanlarını katlettiği söylenen Wadjet'in alternatif bir formu olarak tanımlanır.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun