Ağustos 15, 2022

TÜY KADAR HAFİF ADALET TANRIÇASI: MA’AT

Mısır mitolojisinde adalet, doğruluk, dürüstlük, düzen ve gerçekle özdeşleştirilen tanrıça Ma’at’ın sembolü tüydür. Kafasında tek bir tüy taşıyan kadın olarak tasvir edilir.

Bazı çizilerde firavunlar da yendikleri düşman ordularının önünde elinde adalete teslimiyetin sembolü olarak Ma’at’ın tüyünü tutar şekilde tasvir edilir.

Tanrıça Ma’at’ın bir sembolü de bir parça toprak veya tahtın tabanıdır. Bununla Ma’at’ın evrenin oluşumundaki rolü anlatılmak istenir.

TÜY KADAR HAFİF ADALET TANRIÇASI: MA’AT

Ma’at, Thot’un karısıdır. Thoth’tan Hermopolis’in yeryüzünü yaratan sekiz tanrısını doğurur. Bilgelik tanrısı Thoth genellikle bir Ma’at resmi taşırken tasvir edilir.

MÖ 15. Yüzyılda özellikle Hatşepsut ve III. Thutmose dönemlerinde firavunlar çeşitli ayinlerde Amun, Atum, Horus, Osiris, Ptah, Ra, Thoth ve Seth gibi tanrılara küçük Ma’at figürleri sunmaya başlayarak gerçeği yolundan ayrılmayacağına yemin ederler.

TÜY KADAR HAFİF ADALET TANRIÇASI: MA’AT

MÖ 1315–1201 arasında 19. hanedan döneminde tanrıça günlük hayatla daha fazla içli dışlı olurken, “Batıdaki Cennet’in Hanımı “, “Mezarlıkta hizmet eden” gibi yeni lakaplar kazanır.

TÜY KADAR HAFİF ADALET TANRIÇASI: MA’AT

Osiris’in ölüm mahkemesinde bir devekuşu tüyüne dönüşerek ölülerin kalbini tartmakta kalbin hafif olması durumunda ruh yaşamaya devam ederken tersi olursa Ammut tarafından yutulur.

Yorumlar

  • Tüy kadar hafif adalet...

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun