Eylül 25, 2022

TRUVA SAVAŞI’NDA BİR DOSTLUK: ACHILLES VE PATROCLUS

Aynı soydan gelen ve kuzen olan Achilles ve Patroclus, Peleus’un sarayında beraber büyürler. Bu sebeple de birbirlerine çok yakındırlar.

Patroclus daha küçükken işlediği bir cinayetten sonra seyis olması için Peleus sarayına verilir. Achilles de bu sarayda kalır. Kısa sürede ikisi arkadaş olur, beraber büyür ve birbirlerine yol gösterirler.

TRUVA SAVAŞI’NDA BİR DOSTLUK: ACHILLES VE PATROCLUS

Truva Savaşı’nda Achilles öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroclus onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır. Akhalar savaşta zor duruma düşünce Patroclus bu duruma dayanamaz. Achilles'den silahlarını ister ve onun yerine kendisi savaşır.

TRUVA SAVAŞI’NDA BİR DOSTLUK: ACHILLES VE PATROCLUS

Patroclus sayısız Truvalı öldürür. Apollon, Patroclus'un yaptığı bu kıyıma son vererek onu Hector ile karşılaştırır. Bu karşılaşmadan Hector galip çıkar. Patroclus son nefesini verirken Hector'a ölümünün yakın olduğunu söyler.

Tüm bu yaşananlar olurken Achilles olup bitenden habersiz barakasında dinlenir. Savaş alanında ise Patroclus’un cesedini almak ve onun taşıdığı Achilles'in silahlarına sahip olmak için bir boğuşma başlar. Akhalar Patroclus’un cesedini almak için çok çaba gösterirler ama başaramazlar.

TRUVA SAVAŞI’NDA BİR DOSTLUK: ACHILLES VE PATROCLUS

Achilles, Patroclus’un ölüm haberini aldığında gökyüzünü kapkara bir bulut kaplar. Achilles iki eliyle aldığı ocak küllerini başından aşağı döker. Kendisine geldiğinde annesi Tethys’ten, demirci tanrı Hephaistos’tan yeni silahlar alıp getirmesini ister. Silahlar geldiğinde dostunun acısıyla savaşa tekrar katılır ve Hector’u öldürerek intikamını alır. Hatta Patroclus’un cesedini de kurtarır.

Patroclus’un ruhu Achilles’e görünüp gömülmeyi, kemiklerinin altın çanakta korunmasını ister.

Yorumlar

  • Yazık olmuş

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SEVİYORUM AMA NEFRET EDİYORUM: AMBİVALANS
DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN: SALİERİ KOMPLEKSİ
KENDİ KENDİNE ENGEL OLMAK: JONAH KOMPLEKSİ
CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Aynı Olmak

probiyotik

Birde Böyle Düşün

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun