Ağustos 15, 2022

TARİH SAHNESİNDEN SİLİNEN BİR KADIN: HYPATİA

İskenderiyeli Hypatia, tarihte fikirleri için yok edilmiş bir dahi, üstün zekalı bir matematikçidir. Atina'da aldığı eğitimden sonra İskenderiye Kütüphanesi'nde Platon Okulu'nda ile ilgili dersler vermeye başlar.

Öğrencilerinde din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın Paganizm, Musevilik ve Hıristiyanlık pozitif bilimler ile ilgili dersler vermeye başlar. Öğrencileri arasında İskenderiye Valisi olacak Orestes bulunmaktadır.

TARİH SAHNESİNDEN SİLİNEN BİR KADIN: HYPATİA

Ancak pek çok başarısı bulunan ve ardından bilim dünyasına değerler kazandıran Hypatia'nın cezalandırılması kaçınılmazdı.

İskenderiye piskoposu Cyril'in başını çektiği yobazlar ordusu, Hypatia'nın bir günahkar ve dinsiz olduğu yönünde provokasyona başlamıştı. Vali Orestes ise öğretmeni Hypatia'nın bir BİLİM insanı olduğunu ne kadar anlatmaya çalışsa da çabaları beyhudedir.

Kilise savunma hakkı için bir mahkeme bile kurmayı gerekli görmez. Yobazlar ordusu hükmünü vermiş, Hypatia’nın katline karar vermiştir.  415 yılında taşlanarak öldürülen bilim kadını, ardından hiçbir bilgi bırakmadan katledilmiştir. Eserleri öldükten sonra teker teker yakılmıştır.

Aydın fikirleri yüzünden taşlanarak öldürüldükten sonra ondan hiçbir iz kalmasın diye cansız bedeni de yakılarak yok edilmiştir.

TARİH SAHNESİNDEN SİLİNEN BİR KADIN: HYPATİA

Filozof, astronom ve matematik dahisi HYPATİA hiç var olmamış gibi tarih sahnesinden silinip gitti...

 

 

 

 

Kaynak: mitologoscom

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun