Ağustos 11, 2022

TANRILARIN ANASI/ ANA TANRIÇA: CYBELE

Roma mitolojisinde Frigya kökenli tabiat ve bereket tanrıçası olan Kibele, Kybele, Cybele, Magna Mater ve Anadolu mitolojisinde İdaea Mater olarak da bilinir.

Yunan mitolojisinde Rhea adıyla bilinen Kibele, yeryüzü tanrıçası Gaia, Rhea ve Demeter ile birleştirilir.

TANRILARIN ANASI/ ANA TANRIÇA: CYBELE

Hitit ve Hurrilerin ana tanrıçası Kubaba ile ilişkilendirilen Kibele, dinsel bilincin başlangıç aşamasında kadının yeni bir canlıyı dünyaya getirmesi olağanüstü olarak algılandığı için analık kutsanır. Bu yüzden de ‘Ana Tanrıça’ formuyla güç kazanır.

TANRILARIN ANASI/ ANA TANRIÇA: CYBELE

Kibele, şişman, sakin, yaşı belirsiz, güçlü bir kadın olarak tasvir edilir. Bazen doğum yaparken yanında iki aslan veya leopar gibi hayvanlarla tasvir edilir.

Kibele analığı, bereketi, üretkenliği ve hayatın sürmesini simgelerken; yanındaki aslan veya leoparlar tanrıçanın doğa üzerindeki sınırsız egemenliğini simgeler.

TANRILARIN ANASI/ ANA TANRIÇA: CYBELE

Efsaneye göre Attis, Kibele’ye evlenme sözü verip Pessinus Kralının kızıyla evlenmeye kalkışır. Düğün gecesi Kibele de düğüne katılır. Attis Kibele’yi görünce pişman olur ve erkeklik organını keserek atar. Sevdiğinin çektiği acıya dayanamayan Kibele, Attis’i yaprakları hep yeşil kalan çam ağacına dönüştürerek ona sonsuz yaşam armağan eder.

TANRILARIN ANASI/ ANA TANRIÇA: CYBELE

Her yıl Pessinus Kibele Tapınağı’nda yapılan törende rahip olmak isteyen erkekler hadım edilir ve erkeklik organları çam ağacının dibine gömülür. Bir söylenceye göre bu gelenek Ortadoğu toplumlarında sünnet olarak sürdürülür.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun