Ağustos 15, 2022

TANRIÇA DA OLSAN KADINSAN YELPAZEN OLUR: OŞUN

Yoruba halkı inancında aşk, güzellik, hamilelik, aşk ve dilek büyüleri ve içme suyu ile ilişkilendirilen Oşun, Oshun, Ochún, Oxúm olarak da bilinir. Gök gürültüsü tanrısı Şango’nun eşi ve nehir tanrıçasıdır. Özünde bir şifa tanrıçası olarak inanılır. Çoğunlukla beyaz, yeşil, altın veya koyu sarı renklerle tasvir edilir. Güneybatı Nijerya’daki Oşogbo bölgesinin en önemli tanrıçası olan Oşun, pirinç ve bakır sunularak onurlandırılır.

TANRIÇA DA OLSAN KADINSAN YELPAZEN OLUR: OŞUN

Oşun, kaderi kontrol edebilen bir tanrıçadır. Kehanetleri deniz kabuklarını kullanarak yönetir. Oşun her yıl, kendi adına verilen Ibo-Osun adlı törenle anılır. Bu törende kadınlar tüm enerjileriyle dans ederek kendilerini tanrıçaya beğendirmeye çalışır. İçlerinden sadece bir tanesi seçilir ve yıl boyunca şifacılık, aile içi arabuluculuk yapmakla görevlendirilir.

TANRIÇA DA OLSAN KADINSAN YELPAZEN OLUR: OŞUN

Brezilya’da ‘Oxun’ adı ile anılan Oşun, mücevher takan, ayna ve yelpaze taşıyan bir kadın olarak tasvir edilir. Oşun sunaklarına bakır bilezikler ve yelpazeler bırakılır.

TANRIÇA DA OLSAN KADINSAN YELPAZEN OLUR: OŞUN

Küba’da ise Oşun, Havana’nın özel tanrıçası ve adanın koruyucusu olarak büyük saygı görür. Güzel, zarif melez bir kadın olarak tasvir edilir. Tavus kuşu, sarı, altın ve bal ile ilişkilendirilir. Oşun Küba’da birçok görünüm ve kimlik kazanmıştır. Başlıca Oşun görünümleri: hayırsever Akuaro, nakışçı Alolodi, davulcu Ana, hüzünlü Awe, cinselliğin koruyucusu Doko, zarif ev sahibesi Ede, bereket getiren Fuike, yaşlı hoca Fune, büyücü Kole, savaşçı Yumu’dur.

 

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun