Ağustos 15, 2022

SİHİRLİ BİR TÜY VE YAKUTTAN HAMİLE KALAN: COATLİCUE

Azteklerin yeryüzü ve ateş tanrısı olan Coatlicue, tanrıların, güneşin, gökyüzünün, yıldızların anası lan dev bir yılan olarak tasvir edilir. Koatlikue, Teteohİnna, Teteoinan (Tanrıların Anası), Toci (Büyükanamız) ve Khiuakoatl (Yılan Kadın) olarak da bilinir.

Coatlicue doğum sırasında ölen kadınların koruyucusu olarak kabul edilir.

SİHİRLİ BİR TÜY VE YAKUTTAN HAMİLE KALAN: COATLİCUE

Coatlicue, kıvrılmış yılanlardan oluşan etek, insan kalp, el ve kafataslarından oluşan kolye, sarkmış göğüs, pençe şeklindeki ayakları ve yüzündeki 2 yılanla korkutucu bir görünüme sahiptir. Coatlicue’nin sırtından asılı salyangoz motifli 13 deri ip, gökyüzü cennetini sembolize eder.

Tahıl tanrıçası görünümünde ‘Kenteotl’ adıyla anılır. Çok göğüslü, sarı yüzlü kurbağa formunda tasvir edilir. Kenteotl onuruna festival düzenlenir ve fallus figürleri taşıyan rahipler tanrıçadan bereketli mahsuller diler.

SİHİRLİ BİR TÜY VE YAKUTTAN HAMİLE KALAN: COATLİCUE

Efsaneye göre; Coatlicue, tapınakta ağlarken sihirli bir tüy ve yakuttan hamile kalır. Bu hamilelikten Quetzalkoatl ve Xolotl tanrılarını doğurur. Çocuklarına can verince, rahminden baştan aşağı silahlı Huitzilopokhtli çıkar. Huitzilopokhtli kardeşlerini kılıçtan geçirir. O sırada ölen Koyolxauhqui’nin kafası gökyüzüne fırlayıp ayı oluşturur.

SİHİRLİ BİR TÜY VE YAKUTTAN HAMİLE KALAN: COATLİCUE

Coatlicue adına her yaz sonu bir festival gerçekleşir. Bu festivalde tanrıçanın maskesini takan yaşlı bir kadın ve ona eşlik eden rahip, izleyenlere kanlı gösteri sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Lewis Spence- Aztek Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun