Ağustos 15, 2022

SALYANGOZ HANIM

İnsana dönüşebilen bir hayvanla evliliği konu alan bir Kore masalının adıdır. Yalnız yaşayan genç bir çiftçi tarlasında dolaşırken “Keşke yemeğimi paylaşacak birisi olsaydı” şeklinde mırıldanınca derinden bir kadın sesinin “Yemeğini benimle paylaşabilirsin” cevabını verdiğini duymuş ama ne kadar aradıysa sesin sahibini bulamamıştır.

SALYANGOZ HANIM

Bu olay birkaç kez tekrarlandıktan sonra pek düşünmeden bir salyangozu kil çanağına koyup evine götürmüş, ertesi sabah uyandığında kendisini mükemmel bir kahvaltı masasının beklediğini görmüştür. Akşam yemeğinde de aynı sahne tekrarlanınca ertesi sabah çok erken kalkmış ve çanağın içerisinden güzel bir kadının çıktığını görmüştür. Kadına evlenme teklif edince salyangoz kadın tamamen insan formuna bürünmüş ve birlikte mutlu bir yaşam sürmeye başlamışlardır. Bununla birlikte bölgede adamlarıyla birlikte geçen ülkenin kralı kadının güzelliğinden etkilenip kendine istemiş, çiftçiye krallığı karşılığında karısını ortaya koyması şartıyla üç aşamalı bir yarışma önermiştir.

SALYANGOZ HANIM

Karısı çiftçiye yüzüğünü vererek bunu denize atması açılan kapıdan babası Ejderha kralın yanına giderek kayınpederinden yardım istemesini öğütlemiş, genç adam da denileni yapmıştır. Çiftçi ağaç kesme, at ve kano yarışmalarında kralın yaptığı hilelere karşı Ejderha Kralın görünmez ayrımı sayesinde başarılı olarak, ülkenin tahtına oturmaya hak kazanmıştır.

 

 

Kaynak: Özhan Öztürk- Dünya Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun