Mitoloji

ÖLÜLER DİYARININ ACIMASIZ CEZALARI

Roma ve Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının tanrısının cezaları

caterpillar / Editor

16 Eylül 2021 12:22

Ölen herkesin gittiği yeraltı dünyasının kralı Hades’tir. Hades’ten ve 5 ırmağından bahsettik. Okumayanlar mitoloji kategorimizden okuyabilir. Ölüler diyarının kralından ve ölüler diyarının nasıl bir yer oluşundan bahsettik. Evet ama burada neler oluyor biraz da ondan bahsedelim.

Hades, yaşarken kızdığı ölümlüler, yeraltı dünyasına geldiğinde onları sonsuza dek işkencelerle cezalandırır. Mesela Lidya Kralı Tantalos’u. Tantalos Olympos’taki ziyafetlerden birinde tanrılara karşı büyük bir suç işler ve cezasını vermek de Hades’e düşer. Tantalos’un cezası şudur:

Beline kadar gelen bir gölün içerisinde sonsuza kadar susuzluk ve açlığa mahkum edilir. Bazen çenesine kadar uzanan suya doğru yeltendiğinde su aniden kaybolur ve göl bataklığa dönüşür. Bir de omuzlara kadar eğili meyve ağaçlarının dallarına her elini uzatışında bir rüzgar çıkar. Çıkan rüzgar dalları yukarı kaldırır ve Tantalos onlara ulaşamaz.

Çok acımasızca bir ceza değil mi gerçekten?

Hades’in çok bilinen bir diğer cezası da Sisyphos’a verdiği cezadır. Onun cezası da şöyledir:

Çok ağır bir kayayı yüksek bir dağın zirvesine kadar yuvarlamaktır. Fakat bunu yaparken dinlenecek hiçbir yer yoktur. Daha da kötüsü ne biliyor musunuz? Kayayı zirveye ulaştırdığında kaya yuvarlanarak tekrar aşağı düşer. Anlayacağınız ceza asla sonlanmıyor. Sürekli en baştan başlıyor.

Hades gerçekten çok acımasızca ceza veriyor!

bubble30

eline sağlık

16 Eylül 2021 14:44

kaptanfilozof06

Çok sinir bozucu cezalar

17 Eylül 2021 12:55