Ağustos 15, 2022

MUSİKİ’NİN DOĞUŞU: KAKNÜS KUŞU

Büyük bir gagası ve gagasında yüzlerce delik bulunan Kaknüs Kuşu, Musikar veya Musiki Kuşu olarak da bilinir. Rüzgarın esmesiyle gagasında bulunan deliklerden nağmeli sesler çıkaran kuşun, bu şekilde musikinin doğuşuna öncülük ettiğine inanılır.

Kaknüs Kuşu, kuğu anlamına gelen Yunanca kökenli kiknos (Cygnus) kelimesinden gelmektedir.

MUSİKİ’NİN DOĞUŞU: KAKNÜS KUŞU

Kaknüs Kuşu, güzel sesini duyarak etrafına doluşan küçük kuşları yiyerek beslenir. Bin yıl yaşar ve sonrasında Simurg/ Phoeniks veya Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğmak için ormanlardan odun toplar. Kanatlarını hızla çırparak tutuşturur ve kendisini yanan ateş ile yaktığına inanılır.

MUSİKİ’NİN DOĞUŞU: KAKNÜS KUŞU

Mantık-ut Tayr eserinde bu kuştan şöyle bahsedilmektedir:

"Vatanı Hindistan olan Kaknüs'ün güzellikte eşi benzeri yoktur. Ney'e benzeyen uzun ve kuvvetli gagasında yüze yakın delik vardır. Her delikten farklı bir ses çıkar ve çıkan her ses, başka bir nağmenin ifadesidir. Kaknüs öttüğü zaman, diğer bütün kuşlar susar. Onun sesinin güzelliği hepsinin aklını başından alır. Ömrü bin yıla yakın olan Kaknüs'e öleceği vakit hissettirilir. Kuş, ölüm vakti yaklaştığında topladığı çalı çırpının ortasına geçer ve çeşitli nağmelerle feryada başlar. Gagasındaki her delikten ruhunun bir tarafına ait farklı bir nağme çıkar. Ölüm korkusundan hazan yaprağı gibi titrer. Yakıcı feryatlar, âdeta gönüllerden kan damlatır. Kaknüs nihayet bir nefeslik ömrü kaldığı an kanatlarını şiddetle çırpar ve kanatlarından çıkan kıvılcımla alev alır. Çıkan ateş, kuşun çevresindeki çalı çırpıyı da tutuşturur ve nihayetinde kuş tamamıyla yanar. Hiç ateş kalmadığı bir anda Kaknüs'ün külünden başka bir Kaknüs yaratılır."

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun