Mitoloji

MUM YALANMIŞ MI? MUMYALANMIŞ MI?

caterpillar / Editor

17 Şubat 2021 10:46

Mısırlılar yaşamayı seviyorlarmış belli ki. Yoksa ölümden sonra yaşamın devamı için bunca zahmet, çileyi çekmezlerdi gibi geliyor bana. Mumyalayayım, saklayayım falan. Bedenleri sağlam kalmazsa cennete giremeyeceklerine inanıyorlarmış. Bu yüzden mumyalamayı bulmuşlar.

Mısırlılar bedenin farklı şekillerden yapıldığına inanıyorlarmış. Fiziksel bedeniniz kadar, adınız ve gölgenizde sizin yaşayan parçalarınızmış. Ruhun 3 durumu varmış: Ba, Ka, ve Akh. Ölünce bunlar bedenden ayrılırmış. Ölünce Ba, Ka ve Akh’ın düzgün hareket edebilmeleri için bedenin tek parça kalması gerekiyormuş. Ancak o zaman Akh, eski Mısır’ın cennetine ulaşabilirmiş.

Ba: Kişiliğiniz ve karakterinizdir. Bir kuş şeklinde dolanır, yaşayanların topraklarını ziyaret edermiş.

Ka: Yaşam gücünüzdür ve size benzer. Bedeninize yakın olmak ve sonsuza kadar mezarınızın içinde durmak zorundaymış. İnsansal ihtiyaçları olduğu için bol adağa ihtiyaç duyarmış.

Akh: Ruhunuzun sonsuza kadar öbür dünyada yaşayan parçasıdır. Ölüm anında bedenden ayrılır ve sonsuzluğu gökyüzünde geçirmek için yıldızlara yükselirmiş.

Eski Mısırlılar, ölü bedenleri çürümeye başlarsa Ka’larının aç kalacağından ve sonsuz hayat şanslarının tehlikeye girmesinden korkarlarmış. He bir de cesetlerinin doğru düzgün bir cenaze törenine zamanında yetişemeyeceğinden çekindikleri için başka bir ülkede ölmekten korkarlarmış.

Mumyalama işlemi de bedenin çürümesine engel olmaktı tamamen.

Daracık, pis kokulu bir çukur bedenin kurumasına yeterli olabilir ama bu kendine saygısı olan bir Ka’nın sonsuza kadar kalması için uygun bir yer değilmiş. Mezarlar kumda derinlere yapılmayıp, taş bloklarla çevrilmezse kolayca soyuluyorlarmış. Mısırlılar da bu yüzden dahiyane bir çözüm geliştirdiler: Mumyalamak.

3. Hanedanlık zamanında mumyacılar karnı yarıp açarak organları çıkardıktan sonra bu boşluğu reçineye batırılmış kumaşla doldururlardı. Bu kesiği yine o reçineyle kapatırlardı. Piramit Metinleri, 5. Hanedanlık’taki mumyacıların asıl amacının kemiklerin bozulmamasını ve başın düşmemesini sağlamak olduğunu ortaya çıkarmıştır.18. Hanedanlık dönemine gelindiğinde, nihayet sonsuza kadar korumanın sırrını bulmuşlardı. Gerçeğe yakın doldurulmasını sağlayabilmek için bedende en çok 17 kesik açmışlardı.

Malzemeler: Sargı bezi, reçine (koruyucu), dolgu malzemesi, bant. He bir de bir ölü lazım ama onu nasıl yapalım?

Malzemeleriniz hazırsa Eski Mısır usulü mumya yapıyoruz! Yapılışı:

  1. Ölü beden sargı bezleriyle kat kat sarılır.
  2. Sargılar reçineye batırılır ve bedenin daha canlı görünmesi için dolgu malzemesi kullanılır.
  3. Sargılar ve bantlar bedene daha canlı bir şekilde vermek için kullanılır, iç organlar da bedenin hızla çürümesini önlemek için çabucak çıkarılır.

 

 

 

 

Ba nedir? Ka nedir? Akh nedir? Mısırlılara göre ruhun üç durumu nedir? Mumyalama neden bulunmuştur? Mumyalama ne zaman bulunmuştur? Akh Mısır’ın cennetine nasıl ulaşır? Eski Mısırlılar neyden korkar? Mumyalama nedir? Mumyalama nasıl yapılır? Mumyalama için ne gerekir? 5. Hanedanlık’taki mumyacıların asıl amacı nedir? Bedeni sonsuza kadar korumanın sırrı kaçıncı hanedanlık zamanında bulunmuştur? Gerçeğe yakın doldurabilmek için ne gereklidir?

bubble30

Anaa ciddili mumya nasıl yapılır anlattı ya la, ay ben şok

17 Şubat 2021 14:25

kaptanfilozof06

Eskiden ölülere daha büyük bir saygı varmış :)

17 Şubat 2021 14:49

caterpillar

Deneyince yorumlara yazın, bekliyorum!

17 Şubat 2021 22:59