Eylül 25, 2022

LOTUS, MEYVELERİ VE LOTUS YİYİCİLER

Yunan mitolojisinde lotus yiyiciler (λωτοφάγοι, lotofagi), Lotus ağacının egemen olduğu bir adada yaşayan insan ırkına denmekteydi, lotus meyveleri ve çiçekleri adanın ana gıdasıydı ve ada sakinlerinin uyumasına neden olan bir narkotikti.

LOTUS, MEYVELERİ VE LOTUS YİYİCİLER

Homeros‘un Odyssey‘sinde Odysseus ve adamları, cadı adası Circe‘den kaçtıktan sonra, insanları yalnızca bir nilüfer çiçeği diyetiyle beslenen Lotus Yiyenler ülkesine sığınırlar. Odysseus, bu gizemli adaya demir attıktan sonra, adamlarından bazılarını malzeme aramaya ve yerlileri kontrol etmeye gönderir. Adamlar, yerel halk tarafından sıcakkanlılıkla karşılanırlar. Yerel halk onlara lotus çiçeğinden ikram eder ve bir süre sonra adamlar lotus çiçeğinin narkotik etkisiyle kendilerinden geçerler. Adamları hakkında endişelenen Odysseus, şehre tekrar adam gönderir ancak yine sonuç alamaz. Bu sefer şehre kendisi iner ve adamlarının halinin sebebini anlar.

LOTUS, MEYVELERİ VE LOTUS YİYİCİLER

Halkın ikram ettiği lotus çiçeğini reddederek adamlarını toplar ve gemiye döner. Adamlar, kendilerine geldiğinde şehre tekrar inmek istediler. Bu duruma sinirlenen Odysseus, adamlarını bağlayarak şehirden uzaklaştı.

 

 

 

 

Kaynak: https://www.soylentidergi.com/balkonunuzu-susleyecek-10-cicegin-mitolojik-hikayesi/

Yorumlar

  • Lotus yiyiciler mii

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SEVİYORUM AMA NEFRET EDİYORUM: AMBİVALANS
DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN: SALİERİ KOMPLEKSİ
KENDİ KENDİNE ENGEL OLMAK: JONAH KOMPLEKSİ
CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Aynı Olmak

probiyotik

Birde Böyle Düşün

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun