Ağustos 15, 2022

KÖTÜLÜK TANRISI: SETH

Mısır mitolojisinde kaos ve fırtınalar tanrısı olan Seth, çok itibarlı bir tanrıdır. Ama bunun yanında kötülüğü de ifade eder. Yeryüzü̈ tanrısı Geb ve gökyüzü̈ tanrıçası Nut’un oğlu olan Seth kaba ve vahşidir.

Dik kulakları ve uzun bir ağzı olan değişik bir hayvan başı ile tasvir edilir. Hayvan vücutlu tasvirlerinde ise köpek gövdesi ve kobra kuyruğu vardır.

KÖTÜLÜK TANRISI: SETH

Seth ağabeyi Osiris’i kıskançlığından öldürür ve kendisini Mısır’ın kralı ilan eder. Ancak Seth’in bilgisi dışında Osiris ve İsis’in Horus adında bir çocukları olmuştur. İsis, Horus’u babasının intikamını alacak yaşa gelene kadar gizlilik içinde büyütür. Osiris de oğluna savaş sanatlarını öğretmek için zaman zaman öteki dünyadan gelmektedir. Zamanı gelince Horus, Seth’i yener.

KÖTÜLÜK TANRISI: SETH

Seth tanrısal bir mahkemenin önüne çıkmadan öncce Mısır tahtının kendi hakkı olduğunu çünkü Ra’yı korumak için gereken güç ve cesaretin kendisinde bulunduğunu iddia eder. Bazı tanrılar Seth’in yanında yer alsalar da İsis onları fikirlerini değiştirmeleri için ikna eder. Osiris yeraltında durumdan haberdar edildiğinde neden oğlunun taht üzerindeki hakkını alamadığını öğrenmek ister ve tanrılara saldırmaları için iblisleri gönderme tehdidinde bulunur. Ra sonunda Horus’un tahta geçmesine ikna olur.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun