Ağustos 15, 2022

KENDİ ÇOCUĞUNU YILANLA AYIRT EDEN: AMPHITRYON

Perseus’un torunu olan Amphitryon, Alkaeus ve Astydameia, Hipponome veya Laonome’nin oğludur. Aynı zamanda Alkmene’nin ilk kocasıdır.

Thebai, Orkhomenus kralı Erginus’a karşı savaşırken öldürülür.

KENDİ ÇOCUĞUNU YILANLA AYIRT EDEN: AMPHITRYON

Amphitryon, azgın bir boğayı durdurmak için bir sopa atar. Attığı sopa sekerek Mykenae kralı kayınpederi Elektryon’u istemeden öldürür. Tahtı ele geçirmek isteyen Elektryon’un kardeşi Sthenelus tarafından cinayet günahından arındırılmak için sürgüne gönderilir.

Alkmene, Amphitryon ile evlenmek için ölen kardeşlerinin intikamının alınmasını koşul sunar. Bunun üzerine Amphitryon, Teleboalılar’ın üzerine sefer düzenlemek zorunda kalır.

KENDİ ÇOCUĞUNU YILANLA AYIRT EDEN: AMPHITRYON

Amphitryon’un yardım istediği Kreos, hızıyla meşhur olan Teumessos tilkisini yakalamasını şart sunar. Amphitryon da Atinalı Kephalus’un köpeğini tilkinin peşine takar. Hayvanlar hız konusunda yenişemeyince Zeus onları taşa dönüştürür. Bu şekilde Kreos’un şartı da yerine gelmiş olur.

Amphitryon, Kephalus, Panopeus, Heleius ve Kreon’la birlikte Taphos adasını yakıp yıkar. Pterelaous’u saçındaki Poseiodun’un hediyesi altın saç teli yüzünden öldüremez. Sonrasında Komaetho’nun ihaneti sayesinde onu da ortadan kaldırır. Adadan elde ettiği ganimetlerle Thebai’ye döner.

KENDİ ÇOCUĞUNU YILANLA AYIRT EDEN: AMPHITRYON

Amphitryon’un yokluğunu fırsat bilen Zeus, onun kılığına girerek Alkmene’yi baştan çıkarır. Bu birliktelikten Herkül/ Herakles dünyaya gelir. Aynı gece Amphitryon da döner ve kadın onunla da birlikte olur. Bu birliktelikten de Iphikles dünyaya gelir.

KENDİ ÇOCUĞUNU YILANLA AYIRT EDEN: AMPHITRYON

Amphitryon bir kahin tarafından karısının istemeden kendisine ihanet ettiğini öğrenince çocukların hangisinin kendi çocuğu olduğunu öğrenmek ister. Çocukların odalarına yılan bırakır. İphikles yılanı görünce korkudan geri çekilir. Herkül ise yılanı öldürür. Amphitryon böylece ilkinin kendi oğlu, ikincisinin tanrı soyundan geldiğini anlar. Yine de Herkül’e kendi oğlu gibi bakar.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun