Ağustos 15, 2022

KADINLARIN EFENDİSİ: ANAHİTA

Zerdüştlük öncesinde su, savaş ve bereket tanrıçası olarak tapınılırdı. Sonrasında yaratım sürecinde sağladığı katkılar sayesinde ana tanrıça olarak düşünülmüştür. İnsanları düşmanlarından korur.

KADINLARIN EFENDİSİ: ANAHİTA

Anaitis ve Aredvi Sura Anahita (saf, lekesiz, güçlü) olarak da bilinen Anahita, sırtında altın bir pelerin, belinde kemer, yıldızlarla süslü altın bir taç, boynunda kolye, iri göğüslü, güzel bir kadın olarak tasvir edilir.

KADINLARIN EFENDİSİ: ANAHİTA

Anahita’ya Avesta takviminin 8.ayının 10.günü adanmıştır. Güvercin ve tavus kuşu ile ilişkilendirilen Anahita, Anadolu kültürü ve Ermenilerce ana tanrıça olarak kabul edilmiştir. Ermenistan’da ‘Anahid’ adıyla bilinir. Anahita, Aramazt ve Vahakn ile birlikte Ermenistan’ın 3 koruyucu tanrısından birisi olarak görülmektedir. Anahita adına birçok tapınak inşa edilmiştir.

Ermeni takviminin ilk ayı Navasard’ın 15.günü Anahita’ya adanmıştır. Ana tanrıçaya adanan o günde nehrin kenarında ‘Altın Ana Festivali’ düzenlenir. Bu festivalde tanrıçaya buzağı kurban edilir.

KADINLARIN EFENDİSİ: ANAHİTA

Anahita, doğunun ana tanrıça motiflerinden biridir. Babil’in aşk ve bereket tanrıçası olan İştar ile benzerlikler göstermektedir. 

Eski Ermeni takviminin 19.gününe adını veren tanrıça Anahita’nın Erzincan civarında önemli bir tapınağı bulunmaktadır. Yunan mitolojisinde Artemis ve Aphrodite ile eş tutulmuştur.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun