Haziran 27, 2022

İLGİNÇ 5 RUS EFSANESİ

1 KAR HANIMIN EFSANESİ

Genç ve çekici bir kadın olan Sgroya, eşi tarafından aldatılır. Bu yüzden erkek cinsiyetinden nefret eden öfkeli bir ruha döner. Bazı anlatılara göre sadakatsizlik eylemlerini cezalandıran bir tanrıdır.

Sgroya, yollarda belirerek karşısına çıkan erkeklere ilgi gösterir ve onları baştan çıkarır. Erkeklerin davetlerini kabul eder. Onları öperek bir buz kütlesine dönüştürür. Kurbanlarını donarak ölüme götürür veya çılgına çevirir.

İLGİNÇ 5 RUS EFSANESİ

2 URALLARIN 7 EVİ

Efsaneye göre Mansiler dağlarda yaşayan bir halktır. Köy liderinin 2 kızı vardır. Kızlarından birisi bölgedeki devlerden olan Torev’e aşıktır. Torev, babadan kızını ister ama baba kızını vermez. Bu duruma öfkelenen dev, kızın diğer kardeşleriyle konuşur. Böylece şehre saldırıp, sevdiğini kaçırmaya çalışır. Saldırıdan köylüler, ruhlardan yardım isteyerek kaçtılar.

Sonraki gün köy liderinin oğulları, savaşçılara devle savaşmaları için emir verdi. Savaşçılardan birinin ruhların verdiği sihirli bir kılıç ve kalkanı vardır. Kılıcını kaldırır ve devi altı taşa çevirir. Bunu yaparken de bir ışık çıkar. Ama kendisi de dönüşür.

Uralların 7 gözlemlenebilir höyüğünün hikayesi böyle oluşur.

İLGİNÇ 5 RUS EFSANESİ

3 BUYAN ADASI

Pek çok din tarafından yeryüzü cenneti fikri vardır. Bu anlamdaki en bilinen efsanelerden birisi de Buyan Adasıdır. Buyan Adası, güneşe, rüzgarlara ve gezginlere sığınak görevi görür. Ayrıca yaraları diken bakire Zarya tarafından oluşturulan şifalar sular ve Alaturi taşı da bu adadadır.

Ölümsüz Koschei ruhu da adadır. Ruhunu vücudundan ayırarak tavşanın içindeki tabağın üstündeki yumurtanın içindeki bir iğneye yerleştirir. Bu da bir ağacın kamışlarına gömülü bir gövdeye yerleştirilir. Eğer birisi böyle bir iğneyi veya yumurtayı ele geçirirse, büyücü üzerinde mutlak bir güce sahip olabilir. Hatta zarar görürse Koschei de ölür.

İLGİNÇ 5 RUS EFSANESİ

4 ZHUZHA’NIN HAYALETİ

Merkezi Moskova olan bir Rus efsanesine göre Zhuzha, yıllardır bir milyonere aşık olan bir kadındır. Bir gün, Kuznetsky Most'ta yürürken, gazete dağıtan bir çocuğun sevgilisinin canını alırken bağırışını duyar. Arabasından inerek sesin olduğu yere bilgi almaya giderken ezilir ve ölür.

Günler sonra gazete dağıtan çocuk ölü bulunur. Çocuk, Zhuzha’nın öldüğü gün giydiği kadın çorabıyla boğularak öldürülmüştür.

O zamandan beri Moskova’da Kuznetsky Most’tan geçen bir hayalet olduğuna inanılır. Hatta tanıkları vardır. Onu kim görürse, yakınındaki bir erkeğin kaybını göreceğine inanılır.

İLGİNÇ 5 RUS EFSANESİ

5 KİTEZH ŞEHRİ EFSANESİ

Efsaneye göre Prens Vladimir, Maly Kitezh ve Bolşoy Kitezh adlı iki şehir kurar. Moğollar ilk şehri işgal eder. İşgal sırasında esir alınanlar, ikinci şehre nasıl gideceklerini itiraf ettiler.

Moğollar ikinci şehrin etrafına ulaştıklarında gördüler ki bu şehrin duvarı veya savunma yapısı yoktur. Bunu görünce hemen saldırdılar. Çaresiz vatandaşlar, şehrin kurtuluşu için dua ettiler.

Ama saldırganlar şehre hiç ulaşamadılar. Çünkü şehre varmadan önce sular tarafından yutuldular. Svetloyar Gölü, saldırganları yuttu ve sonra görünmez hale geldi.

İşte o günden beri ikinci şehri sadece en saf olanların bulabileceğine inanılıyor.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sinirler Hopladı

probiyotik

Gelincik

bubble30
Nielawore

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun