Ağustos 15, 2022

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Slav mitolojisi ve Rus folklorunda gökyüzü tanrısı, gökyüzünün sahibi ve ordu birimlerinin iktidar koruyucu azizi olan Perun, aynı zamanda gök gürültüsü ve şimşek tanrısıdır.

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Perun, Hristiyanlık öncesi Slav panteonunun yüce tanrısıdır. Cennetin pagan bir savaşçısı ve savaşçıların koruyucu koruyucusuydu. Atmosferik suyun kurtarıcısı olarak, tarım tanrısı olarak tapılır. Uğruna boğa ve birkaç insan kurban edilir.

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Perun, gösterişli, gümüş saçlı ve altın bıyıklı, güçlü, kızıl sakallı bir adam olarak tasvir edilir. Çekiç, savaş baltası ve şimşek fırlattığı bir yay taşır.

Öküzlerle ilişkilidir ve kutsal ağaçla (meşe ağacı) temsil edilir. Bazen keçinin çektiği bir arabada gökyüzünde binerken tasvir edilir. Bazen de ağacın üst dallarında oturan bir kartal olarak resmedilir, düşmanı ve savaş rakibi ejderha, ejderha kökleri etrafında kıvrılır.

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Perşembe günü ile özdeşleştirilir. Slavcada perşembe günü için perendan sözcüğü kullanılır be Perun Günü anlamına gelir.

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Yaz tanrıçası karısı Mokosh’un Veles tarafından kaçırılmasıyla, Veles ile arasında kozmik bir savaş gerçekleşir. Hayat Ağacının altında gerçekleşen bu evren savaşını Perun kazanır. Atmosferik suyun özgürleşmesini sağlar ve yeniden akar.

GÖKYÜZÜNÜN SAHİBİ: PERUN

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun